Tasarımıyla Yürek Hoplatan Elektrikli Motor: Zeus Radial V8

Motosikletlerin geleceği büsbütün elektrikli olabilir ancak tüm motosikletler elektrikli olsa bile geçmişteki makinelerin dizaynlarını yahut hissini bırakmak zorunda değiliz. Amerikan şirket Curtiss tarafından üretilen Zeus Radial V8 modeli, geçmişin dizaynından ilham alarak geleceğe gerçek gidiyor.

Tamamen elektrikli bir motor olan Zeus Radial V8, epey hoş bir tasarım çizgisiyle geçmişin motosikletlerine adeta bir selam gönderiyor. Curtiss, Zeus Radial V8’in 8 adet silindir şeklindeki bataryalarını, süper görünümlü bir V8 formasyonuna dönüştürmek için İngiliz şirketi YASA ile birlikte çalıştı ve ortaya nitekim kusursuz bir imaj çıktı.

Bataryaların yerleştirilme tertibi hayli sıra dışı ve süper olsa da şirketin yaptığı açıklamaya nazaran bu batarya oluşumu, aslında en uygun azamî soğutma verimliliği sağlıyor. Çarpıcı görünümün yanı sıra pil ve elektrik motoru, elektrikli motosiklet pazarında hayli yaygın bir halde bulunuyor. Zeus Radial V8’de 217 beygir gücü ve yaklaşık 200 Nm tork gücü mevcut. Motosikletin batarya kapasitesi ise 16,8 kWh. Bu kıymetler, elektrikli bir motosiklet için epey güçlü görünüyor.

Alabama merkezli şirket, Zeus Radial V8’in üretimine güzelce yaklaştıkları için motor hakkında daha fazla bilgi paylaşmayı planladıklarını belirttiler. Şirketin planlarına nazaran bu motosikleti 2020 yılında satışta görebiliriz. Elbette bu mükemmel tasarım ve elektrikli bir motora nazaran şahane performans çok uygun fiyatlı olmayacak. Zeus Radial V8’in 75.000 dolardan satışa çıkması bekleniyor. Gelecekte şirket, daha fazla elektrikli ‘lüks’ motor yapmak istediğini de belirtiyor.

Başa dön tuşu