Nissan’ın Elektrikli Arabası Ariya’nın Menzili 482 Km Olacak

Nissan, CES 2020’de elektrikli aracı Nissan Leaf’in varisini tanıttı. Nissan Ariya Concept ismi verilen aracın menziliyse 482 km olarak açıklandı. Nissan’ın bu yeni aracı için Nissan Rogue’un yontulmuş ve elektrikli hali denilebilir.

Japonya merkezli araba üreticisi, bu aracında kendisine ilişkin olan ProPilo Assist şoförsüz araç teknolojisinin ikinci kuşağını kullanacak. Bu teknoloji şartlı otomasyon için 3. düzey temassız sürüş sağlıyor. Extreme Tech’te yer alan habere nazaran Nissan Ariya’nın fiyatı 40 bin dolardan (vergiler hariç 235 bin TL) başlayacak.

Nissan Ariya’nın özellikleri

Nissan, Ariya’nın Rogue’dan 10 santim kısa, 7 santim geniş olduğunu söyledi. Bu da otomobilin uzunluğunun 4,5 metre, genişliğinin ise 1,9 metre olduğu manasına geliyor. Nissan Leaf’in uzunluğu ise 4,4 metre, genişliği 1,8 metreydi.

Şirket, yaptığı açıklamada aracın menzilinin 482 km olduğunu açıkladı. İkinci jenerasyon Nissan Leaf’te bu aralık 363 km idi. S, SV ve SL olmak üzere üç farklı modeli olacağı düşünülen aracın 0’dan 96 km/sa’ya ulaşması ise 6 saniyenin altında gerçekleşiyor. Bu üç modelin fiyatlarının ise 40 bin dolar ile 45 bin dolar ortasında olacağı iddia ediliyor.

Nissan Leaf yalnızca önden çekişliydi, Nissan Ariya ise dört çeker olacak. Nissan’ın e-4orce ismini verdiği bu teknolojinin tüm Ariya araçlarda olup olmayacağı ise şimdi muhakkak değil. Nissan’ın Ar Ge kısmı kıdemli lider yardımcısı Takao Asami, “e-4orce çift motor dört çeker teknolojisi, aşikâr bir yönetim ve istikrar sunuyor ki bu da şoförlere daha fazla özgüven ve daha fazla heyecan sağlıyor” sözlerini kullandı.

Nissan Ariya’da kullanılan ProPilot 2.0’da kullanılan teknolojinin özellikleri ise şöyle:

  • Otomatik ani fren ve yaya tespiti
  • Şerit izleme uyarısı, şerit izleme asistanı ve şerit ortalama asistanı
  • Durma ve kalkma ile uyarlanabilir seyir kontrolü

Ariya ile ilgili bilinenler şimdilik bu kadar. Şu an için Ariya’nın Leaf’in yerini mi alacağı yoksa bir düzey üstüne mi konumlandırılacağı mevzusuysa şimdi aşikâr değil. 

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu