Toyota Mirai, Gücünü İnek Dışkısından Alacak

Toyota, hidrojen yakıt hücreleri üzerinde çalışacak olan Mirai konsept aracının büsbütün tekrar tasarlanmasına karar verdi. 2019 Tokyo Motor Show'da konuşan şirketin teknoloji sorumlusu Shigeki Terashi, arabanın teknolojisinin ne kadar devrimsel olabileceğini açıkça ortaya koydu ve sıradışı bir örnek sundu. Mirai bir yıl boyunca tek bir ineğin dışkısından üretilen hidrojenden güç alabilecek.

Ortaya çıkan bu bilgi yakıt hücreli elektrikli araçların (FCEV) potansiyelini vurguluyor. Şirket, yeni Mirai'nin 2021'de satışa çıkmasıyla tüketicilerin daha fazlasını bekleyebileceğini belirtiyor. Mirai'nin birinci kuşağı 2014 yılında satışa sunuldu ve Toyota bugüne kadar 10.000'den fazla satış yaptı.

Yenilenen Mirai, etkileyici yakıt performansını daha da ileri taşıyacak. Arabanın menzili yaklaşık yüzde 30 artacak ve bu da Mirai'nin tek bir şarjla 400 mil (yaklaşık 644 km) gidebileceği manasına geliyor.

Mirai projesinin baş mühendisi Yoshikazu Tanaka, “Müşterilerin her vakit sürmek isteyecekleri, duygusal ve cazibeli bir dizayna sahip bir otomobil. Şoförün yüzüne gülümseme getirecek kadar dinamik ve hassas bir performans sergilemek için çalıştık. Yeni Mirai ile birlikte, hidrojen gücü topluluğunun oluşmasına yardımcı olacağımızı umuyoruz.” dedi.

Toyota son birkaç yıldır inek gübresiyle ağır olarak ilgileniyor. Japon şirket, 2017'de Shell ile Kaliforniya Long Beach'te metan gazını süt ineğinin dışkısından yakalayıp suya, elektriğe ve hidrojene dönüştürecek bir güç santrali inşa ettiklerini açıklamıştı.

Başa dön tuşu