Nvidia’nın Yeni İşlemcisi Otonom Araçlara Seviye Atlatacak

Nvidia tarafından her yıl klasik olarak düzenlenen GPU Teknoloji Konferansı (GTC), bu sene de yapay zeka ile ilgili çok değerli gelişmelere sahne oldu. Kaliforniya merkezli şirket, Çin’de devam eden GTC 2019’da kapsamında otonom araçlar için geliştirdiği yeni teknolojilerden, kurduğu iştiraklere kadar birçok hususta değerli duyurular yaptı.

Nvidia, yapay zeka teknolojisinin önde gelen şirketlerinden Çinli Baidu ile paydaşlık kurduğunu ve şirketin AI Box platformunun Nvidia V100 GPU'ları sayesinde 10 kat daha süratli performans göstereceğini söz etti. Benzeri biçimde, dünyanın en büyük e-ticaret şirketlerinden biri olan Alibaba, yakın zamanda Nvidia T4 GPU'lara geçiş yapmıştı.

Nvidia hızlandırmalı bilgi süreç platformu sayesinde gelişmiş bir yapay zeka teknolojisi kullandıklarını söyleyen Alibaba’nın üst seviye yöneticisi Lingjie Xu, sezgisel arama yeteneklerinin satış muvaffakiyetinde kilit rol oynadığını söz etti.

Bunların yanı sıra, otomotiv pazarı için yonga setleri üreten en büyük şirketlerden biri olan Nvidia, otonom araç ve şoför yardımı fonksiyonelliği sağlamayı amaçlayan yazılım odaklı platformu Drive’ı çok daha gelişmiş bir yapıya kavuşturacak. Özerk araçlar için selefi Xavier’den 7 kat daha süratli performans gösteren Nvidia Drive AGX Orin işlemciyi tanıtan Amerikalı şirket, otonom araçlar için yapay zeka platformları sunan Çinli Didi ve SAIC şirketleri ile iştirak kurduğunu belirtti. 

Nvidia yöneticileri, otonom araçlarla ilgili hala birçok yasal pürüzün olduğunu belirterek, geliştirdikleri yazılım ve donanımın insan sürüşünden daha inançlı olması için testlerin sürdüğünü aktardı. Kaliforniya merkezli teknoloji devi, bir gün tüm otomobillerin üzerlerinde LIDAR sensörlerinin kullanılmasının yalnızca yolların daha inançlı olmasını sağlamakla kalmayacağını, birebir vakitte çok daha sağlıklı bilgilere erişilmesini mümkün kılacağını tabir etti.

Başa dön tuşu