O ülke elektrikli arabasını tanıttı

Ülkelerin kendi araçlarını geliştirme yarışı devam ediyor. Bu hususta bir adım da Gürcistan’dan geldi. Tasarım manasında ABD’li Tesla’ya benzeyen araba büsbütün elektrikli bir altyapıya sahip. Birinci etapta 40 bin adet üretilmesi planlanan arabanın 20 bin adetinin Avrupa pazarına satılması hedefleniyor.

O ülke elektrikli arabasını üretti

2020 yılında piyasaya sürülmesi beklenen araba başlangıçta dört farklı model seçeneğine sahip olacak. Çinli bir şirket ile Gürcü özel bir şirket tarafından geliştirilen araba projesi hükümet tarafından da destekleniyor.

Üretilecek olan arabanın menzil, motor gücü ve öteki teknik ayrıntıları açıklanmadı. Önümüzdeki yıl piyasaya sürülmesi beklenen arabayla ilgili olarak Gürcistan’da şarj istasyonu ve gibisi altyapılar ile ilgili çalışmalar başladı.

Ülkemizde de yerli elektrikli araba geliştiriliyor

Türkiye’de de hala geliştirme sürecinde bulunan bir elektrikli araba projesi bulunuyor. Daha evvel bu mevzuda yapılan açıklamalarda 2019 yılının sonlarında birinci prototip modelin geleceği duyurulmuştu. Türkiye’nin elektrikli arabasının ise 2022 yılında piyasaya sürülmesi bekleniyor. 

Başa dön tuşu