Pirelli ve Lamborghini Countach iş birliklerinde 50. yılı kutluyor

Pirelli, 50 yıldır süren teknik iş birliği kapsamında 1971’deki yepyeni modelden 112 örnekle sonlu yeni LPI 800-4’e kadar Lamborghini Countach’ın farklı versiyonları için özgün ekipman lastikler üretti. Otomotiv dünyasının en uzun ömürlü iştiraklerinden birini yürüten Pirelli ve Lamborghini bugün hala sportif performans ve denetime odaklı en ileri teknolojileri birlikte geliştirmeye devam ediyor.

PIRELLI P ZERO VE P ZERO CORSA LASTİKLER 21. YÜZYIL COUNTACH’IN EKİPMANI

2021 Lamborghini Countach, 814 hp gücü ve 355 km/saat azamî süratiyle bu sene 50. yaşını kutlayan ikonik modele övgü niteliğinde bir hibrit üstün araba. Pirelli’nin yeni arabanın donanımı olarak ürettiği önde 255/30 R20 ve artta 355/25 R 21 ebatlarındaki P Zero lastikler aracın performansıyla birlikte güvenlik, denetim ve kullanımı uygunlaştırmak için geliştirildi. Lastik yapısı ve hamuru, her türlü sürüş şartında mümkün olan en yeterli yol tutuşunu sağlamak, ayrıyeten ıslak ve kuru yerde yüksek çekiş ve frenleme düzeylerine ulaşmak için optimize edildi. Pirelli P Zero, Pirelli’nin motor sporları alanındaki bilgi birikimini dünyanın en düzgün araba üreticileriyle yürüttüğü iş birliklerinden edindiği tecrübeyle bir ortaya getirerek ürettiği ultra yüksek performanslı (UHP) bir lastik olarak doğdu. Yarış pistinde daha da yüksek performans arayan şoförler için bir seçenek olarak sunulan P Zero Corsa lastikler de en ileri motor sporları teknolojilerini hem yol hem de pist için kullanıma aktarıyor. Çift bileşenli sırt ve asimetrik tasarım, pistte yüksek suratlara ulaşmak için hakikat dengeyi sağlarken kâfi yol tutuşu ve çekiş de sağlıyor. Bunların yanı sıra, P Zero Corsa donanımı olduğu arabaların yarattığı yüksek termodinamik gerilimlere karşı güçlü direnç sunuyor.

PIRELLI ‘P7’DEN ‘P ZERO CORSA’YA LAMBORGHINI COUNTACH’IN EVRİMİ

İkonik Miura’dan bile daha süratli ve teknik açıdan daha gelişmiş, ihtilal niteliğinde bir araba olarak doğan Lamborghini Countach, 1970’lerin spor arabalarına örnek ve çağdaş yüksek performanslı muhteşem arabalar kuşağının öncüsü oldu. O vakitler Pirelli’nin en sportif lastiği, Miura’nın da donanımı olan Cinturato CN12 idi. 1971’de Countach LP 500 için orjinal ekipman olarak seçilen Pirelli P7’nin doğmasını sağlayan düşük profilli kauçuğun kökünde bu lastik yatıyordu. İki yıl sonra Countach LP 400 tanıtıldı. 1977’ye kadar yalnızca 152 adet üretilen bu model, koleksiyoncuların bugün hala en çok aradığı versiyon olarak biliniyor. LP 400’den sonra sunulan LP 400 S’in özgün ekipmanı, yeni bir magnezyum jantla sunulan yeni düşük profilli Pirelli P7 lastikler oldu. Daha sonra, 1982’den 1985’e kadar Countach LP 5000 S ve akabinde 1985’ten 1988’e kadar LP 5000 Quattrovalvole geldi. Countach’ın 25. yıl dönümü edisyonu 1988’de lanse edildi ve Pirelli P Zero lastiklerin kullanıldığı birinci Lamborghini oldu. Dünya çapındaki üstün arabalar için tasarlanan P Zero lastik serisi bugün hala dünyanın en güçlü arabalarının donanımı olmaya devam ediyor.

Lamborghini Countach’ın tarihi versiyonları için üretilen lastikler bugün Pirelli Collezione’nin bir kesimi olarak hala sunuluyor. 1950’den 1980’e kadar üretilen en ikonik arabalara adanmış bir lastik ailesi olan Pirelli Collezione, periyot lastiklerinin özgün görünümünü korurken çağdaş teknolojiyle güncelliyor.

PIRELLI VE LAMBORGHINI: UZUN YILLARIN PAYDAŞLIĞI

Pirelli ve Lamborghini iş birliğinin geçmişi, Ferruccio Lamborghini’nin yeni tasarlanan birinci üretim arabasının donanımı olarak Pirelli’den lastikler talep ettiği 1963 yılına uzanıyor. Bu araba, birebir yıl Torino Araba Fuarında prototip olarak sergilenen 350 GTV idi. Otomotiv tarihinin en kıymetli anlarından kimilerini temsil eden ve bugün hala süren iş birliğinin birinci adımı bu oldu. GTV’nin üretim versiyonuna 350 GT ismi verildi ve Cinturato ailesinden HS (Yüksek Hız) spesifikasyonuna sahip bir lastik kullanıldı. Bu lastikler, o vakitler esasen 240 km/s sürate ulaşabilen spor arabalar için geliştirilmişti. Pirelli daha sonra Lamborghini LM002 için Pirelli Scorpion, 1990 Lamborghini Diablo ve 2001 Murciélago için spesifik bir Pirelli P Zero ve 2003 Gallardo için ‘terzi işi’ P Zero Rosso üzere pek çok özel lastik üretti.

Lamborghini yarım asırdan uzun müddettir devam eden bu iş birliğini kutlamak gayesiyle Aventador’un çok özel bir versiyonu olan Lamborghini Aventador LP 700-4 Pirelli Edition modelini yarattı. Lamborghini eser yelpazesi günümüzde genişletmeye devam ederken Pirelli de marka için özel lastikler yaratma misyonunu sürdürüyor. Bu lastikler ortasında Urus SUV için Scorpion ile coupé, spyder ve roadster modelleri için P Zero ve P Zero Corsa yer alıyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Başa dön tuşu