Opel, Corsa ve Adam Araçlarını Geri Çağırıyor

Opel, General Motors alanında üretilmiş olan akaryakıtlı Adam ve evvelki jenerasyon Corsa araçlarını geri çağırmak zorunda kalmıştı. Saklı kaynaklardan gelen haberlere nazaran, otomotiv düzenleyicileri şirketten, 2018 ve 2019 model ufak hatchback'lerini geri çağırmasını istedi. Bu kararın 54 bini Almanya’da olmak üzere 210 bin aracı etkileyeceği düşünülüyor.

Şirketin kalite denetim takımı, sorunun lambda denetimlerinden kaynaklandığını, yüksek süratlerde yeteri kadar güçlü olmayabileceğini ve 53 bin km’den fazla yapan yol yapan araçların müsaade verilen nitrojen oksit limitini aşabileceğini belirledi. Ayrıyeten bu bilgiler, Opel sözcüsü tarafından da doğrulandı.

Yine doğrulamayı yapan şirket temsilcisine nazaran Alman araba üreticisi, bu meseleden etkilenen Corsa ve Adam kullanıcılarını nisan ayında bilgilendirmeye başladı. Fakat bu ikaz, yalnızca Almanya’daki kullanıcılar için yapıldı, öteki ülkelerdeki araç sahiplerine bu bilginin ulaştırılıp ulaştırılmadığı bilinmiyor. 2018 ya da 2019 model akaryakıtlı Corsa ya da Adam kullanıcısıysanız yetkili bir Opel bayisiyle görüşmeniz gerekebilir.

Bu sorun Opel’in yaşadığı birinci sorun da değil üstelik. Geçtiğimiz güz lokal ulaştırma bakanlığı Opel’i, Avrupa’daki dizel Cascada, Insignia ve Zafira üzere ortalarını emisyon sorunu sebebiyle geri çağırmasını istemişti.

Başa dön tuşu