Otokar, İETT ihalesi için yerli metrobüs üretecek

İETT Genel Müdürlüğü tarafından açılan 100 adetlik metrobüs alım ihalesinde kontrat evresine gelindi. İhale için en uygun teklifi veren Otokar’a davet mektubu iletildi. Çağdaş otobüsleri ile 50’den fazla ülkede milyonlarca yolcuya toplu taşımada üst seviye konfor ve güvenlik sunan Otokar, İstanbullular için 21 metre uzunluğunda, 200 yolcu kapasiteli metrobüs üretecek. Önümüzdeki 10 gün içerisinde imzalanacak kontrat gereği Otokar, İETT’ye 3 yıl boyunca satış sonrası hizmeti de sunacak.

Koç Topluluğu şirketlerinden Türkiye’nin önder otobüs üreticisi Otokar’a, İETT Genel Müdürlüğü tarafından açılan 100 adetlik metrobüs ihalesinin mukaveleye davet mektubu iletildi. Son yıllarda Türkiye’deki pek çok büyükşehir belediyesi tarafından ve Avrupa’da Fransa, İtalya, İspanya, Almanya, Romanya üzere ülkelerde tercih edilen Otokar, İstanbul’un toplu ulaşımında üst seviye konfor sunmak için ulusal tasarım ve yerli üretim metrobüs üreteceğini duyurdu. Toplam pahası 606 milyon TL olan ve 10 gün içerisinde imzalanacak kontrata bahis olan yeni araç KENT XL olarak açıklandı. 21 metre uzunluğunda, 200 yolcu kapasiteli KENT XL için Otokar, İETT’ye 3 yıl boyunca satış sonrası hizmeti de sunacak. Teslimatların partiler halinde 2022 yılı içerisinde tamamlanması planlanıyor.

TÜRK MÜHENDİSLERDEN İSTANBULA ÖZEL YENİ METROBÜS

Toplu taşımada global çapta tecrübeye sahip olan Otokar’ın, uzun yıllardır hizmet verdiği İstanbul’da eşsiz bir tecrübeye sahip olduğuna dikkat çeken Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç; “2012 yılından bu yana 1000’den fazla kent içi otobüsümüz İETT bünyesinde muvaffakiyetle hizmet veriyor, İstanbulluları taşıyor. Türkiye’nin otobüs üreticisi olarak mega kent İstanbul’un kaidelerini, yollarını, toplu taşımadaki zorlukları çok uygun biliyor, yedi zirve İstanbul’u çok yeterli tanıyoruz. İstanbul’un toplu ulaşımında alınacak sorumluluğun farkındayız. Bu tecrübemizi eser geliştirme çalışmalarımıza da yansıttık. Bu doğrultuda Türkiye’de ve dünyanın dört bir yanında her gün milyonlarca yolcuya inançlı hizmet veren KENT’in 21 metrelik metrobüs versiyonunu geliştirdik” dedi.

“ULAŞIMDA STANDARTLARI YÜKSELTMEYİ HEDEFLİYORUZ”

Türk mühendislerinin tasarladığı, Türk emekçisinin üreteceği ulusal tasarım ve yerli üretim metrobüslerin İstanbullulara yakışacak, kent içi seyahat konforunu üst seviyeye taşımak üzere geliştirildiğine dikkat çeken Serdar Görgüç şöyle konuştu; “Otokar olarak bir sefer daha İETT’ye hizmet verecek olmanın gururunu yaşıyoruz. Geçmişte kazandığımız ihaleler kapsamında İETT bünyesindeki araçlarımıza 5 yıl boyunca satış sonrası hizmeti sunmuş; işletme maliyetlerinin de azaltılmasına katkı sağlamıştık. O periyotta kurulan alt yapı sayesinde otobüslerin servise verilme oranı, periyodik bakımlar dahil tutulduğunda bile yüzde 99 oranında gerçekleşmişti. Yani KENT otobüsleri o periyotta de hiçbir aksama yaşamadan her gün servislerine tertipli olarak çıktı, vatandaşlarımıza hizmetine kesintisiz devam etti. Bu oran, bugün bile Avrupa’nın, hatta dünya ortalamasının çok çok üzerinde… İstanbul üzere bir metropolde hizmet vermek tüm yerli üreticiler için büyük bir referans oluyor; Türk firmalarının yurtdışındaki rekabet gücünü artırıyor. İstanbul, Avrupa’da pek çok ihalede bizim gururla muvaffakiyet örneği olarak anlattığımız, en büyük referansımız oldu. İETT tarafından tekrar İstanbul’a hizmet etmek üzere görevlendirilmek bize memnunluk veriyor. İstanbul kaideleri için en ülkü metrobüsü geliştirdik. Ulaşımdaki standartları yükseltmeyi hedeflediğimiz araçlarımızın satış sonrası hizmetleri için de her daim İstanbul’un yanında olacağız.”

YÜKSEK TAŞIMA KAPASİTESİ, KOLAY İNİŞ BİNİŞ

Yenilikçi otobüsleriyle dünyanın 50’den fazla ülkesinde milyonlarca yolcuya konforlu, inançlı seyahat imkanı sunan Otokar’ın araç ailesine kattığı 21 metre uzunluğundaki ve 200 yolcu kapasitesi bulunan yeni aracı KENT XL, sahip olduğu özelliklerle büyükşehirlerin artan toplu nakliyecilik gereksinimini karşılayacak. Global çapta ve Türkiye’de kent içi nakliyecilikte kullanılan KENT otobüsleriyle elde edilen birikimle geliştirilen KENT XL, yüksek performansı, dayanıklılığı, düşük yakıt tüketimi, üst düzeyde emniyet ve konfor düzeyi ile toplu ulaşımda yeni bir periyot başlatacak. Yolcuların süratli bir formda metrobüse binmesine ve inmesine imkân veren geniş, inançlı ve dışa açılan kapılara sahip olan araç, basamaksız tasarımı ve kolay ulaşılabilir koltuklarıyla toplu taşımada pürüzleri de ortadan kaldıracak. KENT XL; yüksek tavan yapısı, ferah iç hacmi ve güçlü kliması ile kent içi toplu nakliyecilikte üst seviye keyif vadediyor. Araç, yüksek ısı ve ses yalıtımıyla da fark yaratıyor.

DÜŞÜK İŞLETME MASRAFLARI, ÜST SEVİYE GÜVENLİK

KENT XL, yeni jenerasyon uygulamalarıyla yüksek motor gücü ve torku sunuyor. Araçtaki Harika Eco sürüş modu vites geçiş aralıklarını optimize ederken yakıt tüketimini düşürüyor. Farklı kentlerdeki rampa, yol yapısı ve hava şartları gözetilerek geliştirilen KENT XL, sürüş esnasında etrafını tarayan, yaya ve bisiklet algılayan, kör noktaları tespit edip tehlike anında sürücüsü ikaz eden ikaz sistemleriyle de donatıldı. Bağımsız 4’üncü aksı KENT XL’ye yalnızca yüksek yolcu kapasitesi ve geniş iç hacim sunmakla kalmıyor. Direksiyonlanabilir bağımsız süspansiyonlu 4’üncü aks yapısı ile KENT XL’de düşük dönüş yarıçapı elde ediliyor ve BRT çizgisi yol güzergahına uyumlu yüksek hareket kabiliyeti sunuluyor. KENT XL’de dönüş esnasında savrulmayı engelleyen, motorun gücünü ve torkunu otomatik olarak limitleyen, elektronik körük idare sistemi ile de yüksek güvenlik sunuluyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Başa dön tuşu