Otokar, sürdürülebilirlik raporunun 8’incisini yayımladı

Yapılmayanı yapma maksadıyla 58 yıl evvel yola çıkan Koç Topluluğu şirketlerinden Otokar, 2020 yılına ilişkin sürdürülebilirlik raporunu yayımladı. Çevreci ve yenilikçi eserleriyle gelecek jenerasyonların hayat standartlarının geliştirilmesi için teknoloji ve dijitalleşmenin itici gücünden yararlanarak öncü işleri hayata geçiren şirket, üretimde bir yılda 1.526 GJ güç tasarrufu, 150.500 m3 su tasarrufu sağlarken; 300 ton CO2e sera gazı emisyonunu önledi.

Türkiye’nin öncü otomotiv ve savunma sanayi şirketi Otokar, Sürdürülebilirlik Raporu’nun 8’incisini yayımladı. Faaliyet gösterdiği alanlarda ve üretim süreçlerinde Koç Topluluğu’nun paylaştığı paha ve unsurlara bağlı kalarak beşere ve topluma yakın, etrafla dost, üniversal iş etiği prensiplerine sıkı sıkıya bağlı hareket eden Otokar, benimsediği kıymetlerle global bir oyuncu olma maksadına bir adım daha yaklaştı.

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK PERFORMANSINI ARTIRMAYA YÖNELİK ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR
Fikri hakları yüzde 100 kendine ilişkin, verimli, çevreci ve yenilikçi eserlerle gelecek kuşakların ömür standartlarının geliştirilmesi ve dünya genelinde barış ve güvenliğin tesisine katkı sağlama üzerine temel iş stratejisini kuran Otokar, hayata geçirdiği uygulamalarla bu yıl da öncü işlere ve sonuçlara imza attı. Otokar’ın iş stratejilerini global bir oyuncu olma yolunda hayata geçirmekle kalmayıp çevresel etkiyi azaltma ve iklim değişikliğiyle çabaya yönelik çalışmalarını da artırdığını belirten Genel Müdür Serdar Görgüç; “Tüm dünyayı etkileyen Covid-19 sürecinde öncelikle çalışanlarımızın sıhhatini korumak ve faaliyetlerimizin devamlılığını sağlamak ismine tüm önlemleri süratlice alıp, çalışanlarımızın özverili emekleriyle iş başarımızı muhafazayı başardık. Pandeminin tüm aksiliklerine karşın periyot içinde sürdürülebilirlik çalışmalarımızı birebir ciddiyetle sürdürdük.” açıklamasını yaptı.

Arifiye’de 552 bin metrekare alana yayılı fabrikasında sürdürülebilirlik çalışmaları kapsamında yürütülen faaliyetlerin sonuçları hakkında da bilgi paylaşan Serdar Görgüç şöyle konuştu; “Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Gayeleri doğrultusunda çevresel, toplumsal ve yönetişim alanlarındaki çalışmalarımıza aralıksız devam ediyoruz. Bu sürece katkı veren başta çalışanlarımız, tedarikçi ve iş ortaklarımız olmak üzere tüm paydaşlarımıza teşekkür ederiz. Geçtiğimiz yıl sürdürülebilirlik performansımızı artırmaya yönelik istikrarlı çalışmalarımız ve hayata geçirdiğimiz projelerle 150.500 m3 atık suyu geri dönüştürerek üretime geri kazandırdık. Güç verimliliği çalışmalarıyla 1.526 GJ güç tasarrufu, sera gazı emisyonlarında ise 300 ton CO2e azaltım elde ettik. En değerli sermayemiz olan çalışanlarımızın gelişiminin gözetildiği, eşitlikçi, iştirakçi iş iklimimizi koruduğumuz bir sene oldu. Çalışanlarımızın mesleksel bilgi ve marifetlerini geliştirmeye yönelik eğitim çalışmalarımızı pandemi periyodunda de aksatmadan sürdürdük. Yıl içinde 24 bin 336 kişi x saat çalışan eğitimi gerçekleştirdik. İş sıhhati ve güvenliği konusunda farkındalık ve bilginin pekiştirilmesi gayesiyle da çalışanlarımıza toplam 13 bin 668 kişi x saat eğitim verdik.”

10 YILLIK AR-GE YATIRIMI 1,3 MİLYAR TL’Yİ AŞTI
Geleceğin gereksinimleri doğrultusunda yeni donanım ve uygulamaların geliştirilmesi istikametinde çalışmalarını aralıksız sürdüren Otokar, geçtiğimiz yıl Ar-Ge ve dijital dönüşüm çalışmalarıyla da daldaki öncülüğünü sürdürdü. Son 10 yıl içinde cirosunun ortalama yüzde 8’ini Ar-Ge faaliyetlerine ayıran, 2020 yılında bu alanda 202 milyon TL Ar-Ge harcaması gerçekleştiren şirketin 10 yıl içinde gerçekleştirdiği Ar-Ge harcaması toplam 1,3 milyar TL’yi aştı. 2020 yılında ticari ve askeri araç alanlarında yeni eserlerini tanıtan şirket, “Güvenli Otobüs” projesiyle daldaki birincilerine yenisini ekledi. Pandemi şartlarında toplu taşımayı daha inançlı hale getirmek hedefiyle geliştirilen İnançlı Otobüs’te dört yenilikçi sistemi uygulayarak bulaş riskini azalttı. İnançlı Otobüs Kent Körüklü birinci defa İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından kullanıldı.

Otokar’ın 2020 yılına ait Sürdürülebilirlik Raporu; şirketin faaliyetlerinin çevresel, toplumsal ve yönetişim alanındaki performans sonuçları GRI Standartları’nın temel (core) uygulama seviyesi gerekliliklerine uygun olarak hazırlandı.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Başa dön tuşu