Karsan, İki Yeni Elektrikli Toplu Taşıma Aracını Tanıttı

Hem ülkemiz hem de yurtdışında pek çok toplu taşıma aracına sahip olan Karsan, Almanya'da düzenlenen bir aktiflik kapsamında elektrik motorlu yeni toplu taşıma araçlarını tanıttı. BMW ile ortak düzenlenen bu tanıtım aktifliklerine dünyanın pek çok yerinden gelen potansiyel müşteriler ve distribütörler, hem Atak Electric hem de Jest Electric'i deneme imkanı buldular. Gelin BMW pillerinin kullanıldığı bu toplu taşıma araçlarına biraz daha yakından bakalım.

Atak Electric'in sahip olduğu elektrikli motor, 230 kWh motor gücü ve 2.400 Nm torkuyla dikkatleri üzerine çekiyor. BMW üretimi olan pillerin kullanıldığı Atak Electric'in pil kapasitesi toplamda 220 kWh ve bu da araca yaklaşık 300 kilometrelik bir menzil imkanı sağlıyor. Pillerin şarj edilmesinde ise alternatif akımlı ve süratli üniteler kullanılabiliyor. Alternatif akım ünitelere bu toplu taşıma aracını 5 saatte, süratli şarj üniteleri ise 3 saatte şarj edebiliyor. BMW bu pillere 4 yıl ve 200 bin kilometre garanti veriyor. Ayrıca Atak Electric'in sahip olduğu fren sistemi de gücün geri dönüştürülebilmesini sağlıyor ve bu bağlamda piller kendisini yüzde 25 oranında şarj edebiliyorlar. 

Tüm bu donanımsal özelliklerinin yanı sıra yeni teknolojilere de sahip olan toplu taşıma aracı, dokunmatik bir multimedya ekranı, USB girişleri ve anahtarsız çalıştırma özelliklerine de sahip. Buna ek olarak Atak Electric'in sahip olduğu havalı süspansiyon sistemi, yolculara adeta bir araba seyahati yaptırıyormuş hissi yaşatıyor. 52 kişilik yolcu kapasitesi olan Atak Electric, 18+4 ve 21+4 katlanır olmak üzere iki farklı koltuk yerleşim sistemiyle de üretilebiliyor.

Jest Electric'te de benzeri formda BMW bataryaları bulunuyor ve bu araçlar daha şimdiden farklı Avrupa ülkelerinde hizmete başlamış durumdalar. Jest Electric'in kısa bir müddet içerisinde büyük ilgi gördüğünü tabir eden Karsan CEO'su Okan Baş, 35 adet Jest Electric'in teslimatının yapıldığını ve şu an bile kullanıldığını tabir etti.

Düzenlenen etkinlikler kapsamında açıklamalarda bulunan Karsan CEO'su ayrıyeten, BMW ile birlikte yaptıkları üretimlerin çok kıymetli olduğunu tabir ederek, toplu taşıma konusunda öncü olduklarını söz etti. Bir yıl içerisinde iki farklı elektrikli motora sahip olan araç tasarladıklarını ve bu araçları seri üretime geçirdiklerini söyleyen Baş, bu durumun haklı gururunu yaşadıklarını tabir etti. Atak Electric modelinin seri üretimlerine ağustos ayı içerisinde başlayacaklarını tabir eden Baş, toplu taşıma araçları için önceliğin Avrupa pazarı olduğunu söz etti.

Başa dön tuşu