Elektrikli Aston Martin’in Üretimi İptal Edildi

Autocar tarafından geçtiğimiz cuma günü yapılan açıklamalara nazaran Londra merkezli lüks araba üreticisi Aston Martin, büsbütün elektrikli olması planlanan Aston Martin Rapide E spor sedanın fişini büsbütün çekti. Bir müddettir gündemi meşgul eden ve ismine pek çok reklam düzenlenen aracın üretimlerinin daha başlamadan iptal edilmesine sebep olan şeyse merak ediliyor.

Şirket yetkilileri tarafından aracın üretiminin iptal edildiğine dair yapılmış resmî bir açıklama bulunmuyor fakat argümanların çıkış noktasının şirkete hayli yakın kaynaklar olduğu belirtiliyor. Argümanların devamındaysa bu özel modelin artık firmanın gelecekte tasarlayacağı elektrikli araçların geliştirilmesinde kullanılacağı belirtiliyor.

Aston Martin Rapide E’nin üretimlerine 2019’un sonunda başlanması bekleniyordu:

2015 yılında bir konsept araç olan Aston Martin Rapide E, birinci kere geçtiğimiz yılın nisan ayında Şangay’da düzenlenen bir araba fuarında tanıtılmıştı. Firmanın sonlu sayıda üreteceğini söylediği Rapide E’den sadece 155 adet üretilmesi bekleniyordu. Aracın üretim sürecininse 2019 yılının sonlarında, St. Athans’taki üretim tesislerinde başlaması gerekiyordu fakat olmadı.

Rapide E’nin üretim versiyonunun bir çift elektrikli motor kullanacağı, 610 beygir gücünde olacağı ve 950 Nm tork üretebileceği söyleniyordu. Bununla birlikte 0/100 km’ye 4 saniyenin altında sayılabilecek bir müddette çıkabilen araç, saatte maksimum 250 km hıza ulaşabiliyordu. Batarya kısmında 65 kWs’lik bir batarya kullanan Rapide E’nin vaatleri ortasında tek dolumla 322 km menzil de bulunuyordu.

Aston Martin’in yalnızca 15 dakikada %80 doluluğa ulaşabilen ve 200 km yol gidebilen elektrikli sedanı Rapide E’nin geleceğini belirsizliğini müdafaaya devam ediyor. Sizler üzere bizler de ilerleyen günlerde şirket yetkilileri tarafından yapılacak açıklamaları merakla bekliyoruz. Bu süreçte yaşanan tüm gelişmelerden haberdar olmak için bizi takipte kalabilirsiniz.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu