Otomotiv Devi Toyota, 3,4 Milyon Otomobili Geri Çağırıyor

Otomotiv devi Toyota, Kuzey Amerika'da piyasaya sürülen 3,4 milyon aracın geri çağıracağını açıkladı. Hava yastıklarında arıza olma ihtimali bulunan araçların 2,9 milyonluk kısmını, 2011-2019 yılları ortasında üretilen Corolla, 2011-2013 yılları ortasında üretilen Matrix, 2012-2018 yılları ortasında üretilen Avalon ve 2013-2018 yılları ortasında üretilen Avalon Hybrid modelleri oluşturuyor.

Geri çağırılan araçlarda elektrik gürültüsüne karşı kâfi müdafaası sağlamayan bir denetim ünitesi yer alabildiği belirtiliyor. Bu nedenle, hava yastıklarının açılmaması yahut emniyet kemeri düzeneğinin çalışmasını üzere sıkıntılar ortaya çıkabilir. ABD Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği Yönetimi (NHTSA), Toyota'nın yanı sıra Honda, Mitsubishi, Hyundai, Kia ve FCA üzere otomotiv üreticilerinin toplamda 12,3 milyon potansiyel olarak arızalı aracı geri çağırabileceğini açıkladı.

Büyük bir güvenlik sorunu nedeniyle 12,3 milyon araç geri çağrılabilir

NHTSA nisan ayında, hava yastıklarının aşırı elektrik yükü nedeniyle açılmadığı iki kaza tespit ettiğini söyledi. Kazaların her ikisine de Toyota'nın Corolla model arabaları karıştı ve kazalardan biri can kaybıyla sonuçlandı. NHTSA, problemli hava yastıklarının 2010'dan 2019 yılına kadar Toyota, Fiat Chrysler, Honda, Hyundai, Kia ve Mitsubishi tarafından satılan 12 milyondan fazla araca monte edildiğini ortaya koydu.

Söz konusu hava yastığı kusuruna, Alman ZF Friedrichshafen'e ilişkin olan TRW Automotive Holdings Corp tarafından üretilen bir hava yastığı kontrol ünitesinin sebep olduğu öğrenildi. NHTSA, hava yastıklarındaki arızanın, yaklaşık 8 kişinin ölümüne neden olmuş olabileceğini belirtti. Hyundai, Kia ve Fiat Chrysler daha evvel TRW tarafından üretilen hava yastıklarına sahip olan 2,5 milyondan fazla aracı geri çağırmışlardı.

Araç sahipleri, 17 haneli araç kimlik numarası ile NHTSA internet sitesi üzerinden araçlarının geri çağrılmadan etkilenip etkilenmediğini denetim edebilecekler.

Başa dön tuşu