Otopilot Modundaki Tesla Model S Havaya Uçtu (Video)

Tesla model araçlar çok kullanışlı ve tabiat dostu olarak tanınıyor. Fakat araçlarda rastgele bir yakıt deposunun bulunmaması ve büsbütün pillerle donatılmış olması çok büyük bir tehlike arz ediyor. O denli ki araçlar, kaza durumlarında adeta bir bomba üzere patlayabiliyor.

Dün gece Rusya’nın başşehri Moskova’da bir Instagram kullanıcısının paylaştığı imajlarda, Tesla Model S bir araç seyir halindeyken bomba üzere patlayarak havaya uçuyor. Raporlarda aracın otopilot modunda olduğuna dikkat çekildi.

()

Rus medyasında paylaşılan haberlere nazaran araçta Rus işadamı Alexey Tretyakov ve iki çocuğu yer alıyordu. Kazadan sonra ağır yaralanan işadamı ve çocukları acil olarak hastaneye nakledildi. İşadamının beyin sarsıntısı geçirdiği ve bacağının kırıldığı belirtilirken çocukların omurga ve göğüs bölgelerinde ağır yaralanmalar meydana geldiği söyleniyor.

Rus kaynakları kazadan şu sözlerle bahsetti: “Tesla muhtemelen otopilot modunu kullanıyordu ve önündeki çekiciyi tanıyamadı, akabinde alev aldı.”

Rus medya kuruluşu Zvezda, Rus polisinin Tesla Model S'in kaza sırasında otopilotta olduğunu söylediğini belirtti. Bu olay ise otopilottaki Tesla araçların birinci patlaması değil. Daha öncede Çin’de bir Tesla araç otoparkta park halindeyken havaya uçmuştu.

Tesla, araçlarına çok güveniyordu

Elektrikli araba üreticisi Tesla, otopilotta araç kullanmanın çok daha inançlı olduğunu ve gazla çalışan öteki arabalara nazaran Tesla araçların alev almasının çok daha sıkıntı olduğunu söylüyordu. Hatta bu savlarını da güvenlik raporlarıyla doğruluyordu.  

Yaşanan bu patlama birinci Tesla olayı değil. Şirketin bu bahiste gerekli tedbirleri alması ve gelecek model araçlarında güvenlik tedbirlerini artırması kaide üzere gözüküyor.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu