Peugeot ve Fiat Chrysler, 50 Milyar Dolara Birleşiyor

PSA Group'un paylarının yüzde 12'sini elinde tutan Fransız hükümeti, salı günü yapılacak PSA İdare Kurulu'nun, ekim ayında açıklanan birleşme mutabakatındaki küçük değişiklikleri ele alacağı toplantısında Fiat ile birleşme planına dayanağını resmileştirecek. Birleşmenin bedeli ise 50 milyar dolar olacak.

Satın alma ve teknoloji alanlarında yılda 4 milyar dolarlık tasarrufu hedefleyen mutabakat ile dünyanın 4. büyük araba üreticisi doğmuş olacak. İki şirketin 2018 ciro toplamları 190 milyar dolar, toplam kârları ise 12 milyar dolar olarak açıklanmıştı. Şirketlerin hangi isim altında birleşecekleri daha sonra açıklanacak.

PSA ile Fiat ortasındaki mutabakata nazaran birleşme ile ortaya çıkacak şirketin genel merkezi Hollanda'da olacak. PSA CEO'su Carlos Tavares, bu yeni şirketin CEO'su olacak ve Fiat Chrysler Lideri John Elkann da başkanlık vazifesini üstlenecek.

Anlaşma Fiat Chrysler'ın bu yıl yaptığı ikinci birleşme teşebbüsü oldu. Daha evvel Fransız rakibi Renault'ya 29 milyar dolarlık teklif götüren şirket, Renault'da yüzde 15 payı olan Fransa hükümetinin devreye girmesi ile haziran ayında görüşmelerden çekilmişti. Birleşme gerçekleşmiş olsaydı dünyanın 3. büyük otomotiv şirketi doğmuş olacaktı.

Birleşme sonucu ortaya çıkan kümenin Volkswagen, Renault-Nissan-Mitsubishi ve Toyota'nın akabinde otomotiv bölümünde 4. sıraya yükselmesi ve yılda 8,7 milyon araç satması bekleniyor. Birleşme tamamlanmadan evvel Çinli Dongfeng Motor Kümesi, PSA'daki yüzde 12,2 payının bir kısmını (30,7 milyon hisse) şirkete geri satacak.

Anlaşmayla birlikte Vauxhall'un yine yapılandırma karşısında zayıf kalıp istihdamını azaltmasından tasa ediliyor. Fakat iki şirketin birleşmesi sonucunda hangisinin fabrikalarının kullanılacağı şimdi netleşmedi. İtalyan-Amerikan iştiraki Fiat Chrysler ile Fransız PSA'nın birleşme süreçlerinin önümüzdeki 15 ay içinde tamamlanması bekleniyor.

Başa dön tuşu