Pirelli Türkiye, ‘Everesting’ iletişim kampanyası ile dünyada bir ilke imza attı

Pirelli Türkiye, Cinturato ailesinin en yeni üyelerinden biri olan Cinturato All Season SF2 lastikleri ile dünyada bir prensip imza atarak, standart bir otomobil ile 8.848 metrelik Everestingmeydan okumasını tamamladı.

Pirellinin yeni dört mevsim lastikleri Cinturato All Season SF2nin sürüş güvenliği, dayanıklılığı ve güçlü arazi performansı, dünyada standart bir araba ile birinci sefer gerçekleştirilen 8.848 metrelikEverestingmeydan okumasıyla tescillendi.

29-30 Mayıs tarihlerinde Artvindeki 1.985 metrelik Genya Dağı’nda gerçekleştirilen meydan okuma, şiddetli yol, iklim ve coğrafik şartlara karşın 4 saat 20 dakika 25 saniye 42 saliselik bir müddette muvaffakiyetle tamamlandı. Türkiye Araba Sporları Federasyonunun (TOSFED) kontrolünde gerçekleşen, duayen otomotiv gazetecisi ve Autobest Heyet Üyesi Okan Altan, Fiat Motor Sporları’nın resmi pilotu Fatih Kara, Artvinde bulunan 1.985 metrelik Atabarı Kayak Merkezi’nin üstündeki Genya Dağı’na tek seferde, 5 defa tekrar yaparak tırmanmayı başardı.

Gün içinde 4 mevsimi yaşandığı kuvvetli Artvin yollarında ‘Everesting’

‘Everesting’ tırmanışı için Artvinde Çoruh ırmağının kıyısından Atabarı Kayak Merkezinin üstündeki Genya Zirvesine hakikat tam 50 keskin viraja sahip 24 kilometre uzunluğunda bir rota belirlendi. 190 metredeki rakımdan 1.985 metreye tam 5 sefer tırmanılırken, her seferinde 1.795 metrelik irtifa kazanıldı ve Everest Dağı’nın 8.848 metredeki tepesinin yüksekliği aşıldı. Soğuk iklimlerde dik tırmanışlar ve çok sıcaklıkların arabalarda lastiklerin ehemmiyetini ortaya çıkardığı göz önüne alınırsa, ‘Everesting’ Meydan Okuması için, tırmanışta ve inişte yaklaşık 8 kilometrelik meskun mahal geçişleri 50 ile 90 km/h sürat aralığında geçildi.

Tırmanma mühleti boyunca Artvin kent merkezinden Atabarı Kayak Merkezi istikametindeki yollar trafiğe kapatıldı ve 216 kmlik, 2 gün süren gayretin her anı farklı açılardan görüntüye çekildi. Everesting Meydan Okuması, 2014 yılından itibaren resmi olarak dünyaca ünlü bisikletçiler ve koşucular tarafından dünyanın çeşitli yerlerinde gerçekleştiriliyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Başa dön tuşu