Tesla Model 3, İlk Büyük Güvenlik Ödülünü Aldı

Tesla’nın en hesaplı aracı olan Model 3'ün güvenliği ABD’de bulunan Otoyol Güvenliği Sigorta Enstitüsü(IIHS) tarafından tescillendi. Tesla’nın hiçbir aracı daha evvel kâr maksadı gütmeyen bir şirket tarafından test edilmemiş ve bu türlü bir mükafata layık görülmemişti. IIHS’nin verdiği mükafatla, Tesla’nın bir aracı birinci sefer kâr hedefi gütmeyen bir kuruluştan güvenlik mükafatı almış oldu.

Model 3, IIHS’nin testlerindeki bütün kategorilerinden “iyi” derece aldı. Bu, IIHS’nin verdiği en uygun derecelerden biri. Model 3’e dair yalnızca iki kategoride  sorun tespit edildi. 2018 Haziran öncesi üretilen Model 3’lerin farlarının “kabul edilebilir” düzeyinde olduğunu açıklandı. Model 3’ün tüm modellerinde yapılan üst üste binen çarpışmalar testinde, şoförün sol alt bacağının orta derecede yaralanma riski olduğu da belirtildi. Bu üst üste binen çarpışma testi IIHS’nin en şiddetli testlerinden biri.

IIHS’de gerçekleşen testlerde aracın acil durum fren sistemi hem 20 km hem de 40 km testinde çarpışmadan kaçınılmasını engelledi. Tesla da bir açıklama yaparak Model 3’ün cam tavanının IIHS testlerinden muvaffakiyet ile çıktığını, kendi tasarladıkları koltukların aracın testlerden bu kadar yüksek puan almasına yardım ettiğini belirtti. 

Tesla, açıklamasının devamında, “Müşterilerimizin güvenliği bizim için en değerli konudur. Bu nedenle etkin ve pasif güvenlik ekipmanlarımızı tüm araçlarımız için standart hale getiriyoruz” dedi. 

IIHS’nin testlerinde muvaffakiyet ile geçen birinci elektrikli araba Tesla Model 3 değil. Ağustos ayında, Audi’nin E-Tron’u da IIHS’nin güvenlik testlerinden “iyi” notları ile geçmişti.

Başa dön tuşu