Porsche 2019 Yılındaki Büyüme Oranını Açıkladı

Son aylarda epey ivmelenen SUV trendinin Porsche için yansımaları hoş olmuş üzere görünüyor. Ülkemizde de yavaş yavaş tanınan hale gelen SUV araçlar büyük talep görüyor. Almanya merkezli firmanın da en çok satılan aracı Premium SUV modeli olarak geçen Macan. Sportif, dizaynda savlı ve pratik olarak tanıtılan sevilen model Macan, toplam satışların yaklaşık üçte birini tek başına karşılamayı başardı ve bir evvelki seneye nazaran yüzde 16’lık bir artış yakalayarak dünya genelinde 99 bin 944 müşteriye teslimatı yapıldı. Yeniden bir SUV olan Cayanne modeli ise 2018 yılına nazaran gösterdiği yüzde 29’luk artışla 92 bin 55 adet satıldı.

En büyük pazar Almanya oldu

2019 yılında satışı gerçekleşen 280 bin 800 adet aracın 116 bin 458’i Afrika, Orta Doğu ve Asya Pasifik bölgelerine yollandı. Bu araçların 86 bin 762’si geçen yıla nazaran yüzde 8’lik bir artışla Çin’e satıldı. Ünlü marka, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki muvaffakiyetini 10 yıl üst üste elde ettiği büyüme oranını yüzde 8 artışa çekerek toplamda 86 bin 762 adet araç satışı yaptı. Porsche’nin Avrupa Bölgesi’nde sahip olduğu en büyük Pazar ise kendi vatanı Almanya. Şirket buradaki satışlarını yüzde 15 artırarak 27 bin 541 adetten 31 bin 618 adete çıkarmayı başardı.

Şirketin yaptığı basın açıklamasında Porsche Satış ve Pazarlama Müdürü Detlev von Platen, “Spor arabalarımız için dünya çapındaki müşterilerimizin heyecanını gösteren bu olağanüstü sonuçlardan mutluyuz ve markamızın cazibesini ve yeni tecrübelerle müşteri memnuniyetini daha da güçlendirmekten gurur duyuyoruz” sözlerini kullandı. Satış grafiğindeki artışlar ve başarılarla isminden kelam ettirmeyi başaran markanın 2020 yılındaki faaliyetleri araba tutkunları için merakla beklenen bir bahis.

Başa dön tuşu