Münih’teki IAA Mobility fuarında sergilenen her üç elektrikli otomobilden birinin lastikleri Pirelli

Münih’te düzenlenen 2021 Memleketler arası IAA Mobility Fuarına katılan dünyanın başkan araba üreticileri en sürdürülebilir arabaları için Pirelli’yi tercih ediyor. Fuardaki ve Münih yollarındaki elektrikli arabaların yaklaşık üçte birinde (29) Pirelli P Zero yahut Scorpion lastikler kullanılıyor. Sıfır yahut düşük emisyonlu arabalar için tasarlanan Elect teknolojisini de içeren birtakım lastiklerin öne çıktığı fuarda Pirelli’nin Cinturato P7 lastikleri de BMW 320e hibrit ve 3 Series modellerinin donanımı olarak sergileniyor.

EN YENİ ARABA MODELLERİNİN GÖRÜNÜMLERİNİ TAMAMLIYOR

Elect işaretli P Zero, Pirelli’nin motor sporlarındaki tecrübesini Elect teknolojisiyle birleştiren Ultra Yüksek Performanslı (UHP) lastiğidir. Münih’teki fuarda sergilenen Porsche Taycan, Ford Mustang Mach-E GT, Polestar 1, BMW iX ve yeni Mercedes-Benz EQE bu teknolojili lastiklerin donanım olarak seçildiği modeller ortasında yer alıyor. P Zero Elect ayrıyeten konsept araba Audi Grandsphere Concept ve Mercedes-Benz Concept EQG ile yeni Mercedes-Benz EQB ve Ford Mustang Mach-E 4X modellerinde de kullanılıyor.

Scorpion ailesinin SUV ve crossover araçlar için tasarlanan versiyonları da Münih’te Volkswagen ID.4 GTX ve ID.5 GTX, Volvo XC90 şarj edilebilir hibrit ve Jaguar EV400 AWD ile Mercedes-Benz EQCc 400 4matic AMG Line modellerinde sergileniyor.

ELECT: DAHA UZUN MENZİL, SESSİZLİK VE YOL TUTUŞU

Pirelli Elect lastikler elektrikli ve şarj edilebilir hibrit araçlar için spesifik teknolojilerle geliştiriliyor. Menzili artırmak için düşük dönme direnci, eksiksiz konfor için yoldan gelen gürültünün azaltılması, torka karşılık vermek için anında kavrama ve bataryalı araçların yükünü desteklemek için tasarlanan gerçek yapı bu lastiklerin özellikleri ortasında öne çıkıyor. Pirelli’nin elektrikli ve şarj edilebilir hibrit araçların kendilerine mahsus teknik ihtiyaçlarını karşılamak için dünyanın başkan araba üreticileriyle birlikte geliştirdiği bu lastikler, Pirelli’nin eksiksiz ahenk ideolojisinin yansıması olarak her arabaya özel bir hamur, yapı ve sırt deseniyle üretiliyor.

DÜNYANIN BİRİNCİ FSC SERTİFİKALI LASTİKLERİ

Dünyanın birinci FSC sertifikalı (Forest Stewardship Council – Orman İdare Konseyi) lastiği olan Pirelli P Zero fuarda birinci defa tanıtılıyor. FSC sertifikalı* doğal kauçuk ve rayon içeren P Zero lastikler yeni BMW iX5 Hydrogen ve BMW X5 xDrive45e Şar Edilebilir Hibrit modelleri üzerinde sergileniyor. FSC orman idare sertifikası, ekim alanlarının biyolojik çeşitliliği koruyacak biçimde yönetildiğini, lokal halk ve personellerin hayatlarına yarar sağladığını ve ekonomik açıdan sürdürülebilir olduğunu belgeliyor. Karmaşık FSC muhafaza ve nezaret zincirinin belgelendirilme süreci, FSC sertifikalı materyalin ekim alanlarından lastik üreticisine gerçek tedarik zinciri boyunca ilerlerken tespit edildiğini ve sertifikasız gereçten ayrıştırıldığını doğruluyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Başa dön tuşu