Porsche Cayenne Modelleri Drag Yarışında [Video]

Porsche’nin birinci SUV’u Cayenne’i tanıtmasının üzerinden 20 geçti bile. O vakitler araba üreticisi için çok kıymetli bir modeldi çünkü bir birinciydi ve artık Cayenne, üçüncü jenerasyonunda. Üçüncü jenerasyon olan Cayenne Turbo S e-Hybrid de her vakit olduğu üzere klas ve güçlü.

Peki Porsche’nin SUV’u Cayenne, 2002’den bu yana ne kadar yol kat etti? YouTube’da carwow isimli bir kanal, bu soruyu cevaplamak için birinci Cayenne’yi ve bir drag yarışına tabi tutuyor. Ortada bir orta jenerasyon de var. Gelin bu üç otomobil drag yarışında nasıl performans göstermiş birlikte göz atalım.

Porsche Cayenne Turbo MK1 vs. Porsche Cayenne Turbo MK2 vs. Porsche Cayenne Turbo S e-hybrid MK3

Bu üç aracın istatistiklerini, MK1’den başlayarak karşılaştıralım: 450 beygir ve 620 Nm tork sağlayabilen 4,5 litrelik çift turbo V8 bir motora sahip olan araç, 2.300 kg tartısında.

MK2 ise 570 beygir gücünde ve 800 Nm tork sağlayabilen 4,8 litrelik bir çift turbolu V8 motora sahip. İşin garip yanı MK2, MK1’den daha hafif, tam 2.200 kilogram.

Son olarak MK 3 Turbo S e-hybrid modeli, elektrik motoruyla birleştirilmiş 4 litrelik çift turbolu bir V8 motor taşıyor. Elektriğin de gücüyle bu motor tam 680 beygir gücünde ve 900 Nm tork sağlıyor. Hibrit teknoloji nedeniyle bu araç, üçünün ortasından en ağırı: Tam 2.500 kilogram.

Siz drag yarışı hakkında ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı lütfen unutmayın.

Başa dön tuşu