Porsche’den 75. Yılına Özel Konsept Araç!

Porsche, 75. yılı şerefine ilk otomobili 356’dan ilham alan konsept aracı Vision 357’yi tanıttı. Konsept, geçmişi, bugünü ve geleceği bir araya getirmesiyle dikkat çekti.

75. yıldönümünü kutlayan dev otomobil üreticisi Porshce, bunun şerefine konsept bir otomobil geliştirdi. Otomobil, 1948 yılında çıkış yapan ve şirketin ilk aracı olarak bildiğimiz ikonik 356 Roadster No.1’in modern versiyonu olarak karşımıza çıktı.

Şirketin tanıttığı konsept otomobile ‘Vision 357’ ismi verildi. Orijinal araca sadık kalarak oluşturulan otomobil, geçmişi, geleceği ve bugünü bir araya getirmesiyle dikkatleri üzerine topladı.

Karşınızda Vision 357 konsepti

Vision 357 konsepti, öncelikle şık tasarımıyla karşımıza çıkıyor. Porsche, 356’nın klasik tasarımına sadık kalırken günümüzün ve geleceğin teknolojilerini araca eklemiş. Şirketin baş tasarımcısı Michael Mauer de geçmişteki görünümünü anımsatırken geleceğe yönelik sinyaller de vererek aracı “geçmişi, bugünü ve geleceği tutarlılıkla birleştirme girişimi” olarak tanımlıyor.

Otomobil, 2023 Cayman GT4 RS teknoloji platformu üzerine inşa edilmiş. Aracı incelediğimizde her tarafında 75. yıla özel olduğunu vurgulayan detaylar görüyoruz. Yuvarlak farlar ve arka taraf da şirketin ikonik 356’ya saygı duruşunda bulunduğunu ortaya koyuyor. Hem öndeki hem de arkadaki farların delikli panellerin arkasına gizlenmesi de gözlerden kaçmıyor.

Üretici, tekerleklerin 356 A ve 356 B araçlarına benzetmeye çalıştığını ekliyor. Ayrıca 493 beygir gücü üreten 4.0 litrelik motor da bu konsept araçta yer alıyor. Renk kullanımının da 1950’li yıllara geri dönüş sağladığını söylemek mümkün. Anlayacağınız Porsche, 75 yıllık mirasının farklı yanlarını otomobile yansıtmaya çalışmış.

Otomobilde kapı kollarının bulunmaması da gözden kaçmıyor. Bunlar, arka taraftaki yan camlara koyulmuş. Ayrıca aynaların da kameralarla değiştirildiğini görüyoruz. Geleneksel aynalar yerine kamera kullanımı son yıllarda birçok farklı marka tarafından denenmişti.

Şirketin 75. yılına özel olan bu aracın bir konsept olduğunu, yani satışa çıkmayacağını belirtelim. Motor1’e göre Porsche, Berlin’de 27 Ocak’ta başlayacak özel bir sergide konsepti insanların da görmesine izin verecek. Yıl boyunca diğer etkinliklerde sergileneceği de gelen bilgiler arasında.

Porsche, En Az Otomobilleri Kadar Yakışıklı Oyuncu Koltuğunu Tanıttı (Bunda da mı ÖTV Var, O Nasıl Fiyat?)

Başa dön tuşu