Araştırmacılar, Oyunları Otonom Araçlara Taşımayı Hedefliyor

Oyunlar, günlük hayatımızın bir parçası olarak bilgisayarlara, konsollara, akıllı telefonlarımıza kadar kullandığımız birçok aygıta girdi. Lakin oyunlar, bu kadarla kalmayarak yakında otomobillere kadar yayılacak üzere görünüyor. Araştırmacılar otonom araç kullananların yakınlarındaki otonom araç sahipleriyle oynayabilecekleri çok oyunculu oyunlar tasarladı.

Kanada'daki Waterloo Üniversitesi'nden araştırmacıların yaptığı yeni bir çalışma, 3. düzey ve üstü yarı otonom araçlarda çalışacak 3 oyun geliştirdi. Ayrıyeten geleceğe yönelik birçok araç içi oyun türü için önerilerinde bulundular. 3. düzey ve üstü yarı otonom araçlar, çevresel algılama ve karar verme kabiliyetine sahipler.

Üniversitenin Bilgisayar Bilimi programında doktora öğrencisi olan Matthew Lakier, projenin maksadını, “Otonom araçlar klâsik araçların yerini almaya başladığında, yolcuların eskisinden çok daha fazla boş vakti olacak. Vaktinizi kitap okumak, sinema izlemek, çalışmak ya da internette gezinmek için kullanabileceksiniz. Tekrar de, yaptığınız şeylerin büsbütün izole edilmesi gerekmiyor. Araba kendini sürerken, yakınınızdaki otonom araçlardan başka beşerlerle oyun oynayabileceksiniz. Oyunlar gerçek dünyaya dayanacak ve böylece şoförler gözlerini yoldan ayırmak zorunda kalmayacak.” kelamlarıyla açıklıyor.

Kendi kendini süren arabalar, güvenlik için birçok akıllı teknolojiye sahip ve araştırmacılar gelecekte, araçtan araca (V2V) iletişim ve ön cama entegre edilen ekranların (HUD) araçlarda standart özellikler olacağını düşünüyor. V2V, arabaların birbirlerine nazaran nerede olduklarını bilmelerini sağlıyor ve ön camdaki ekranlar şoförlere arabanın suratını ve yol şartlarını gösteriyor.

Araştırmacılar otomobil kabinini, dış ortamı, karayolunu, yapay zekayla denetim edilen otomobilleri ve bilgisayar tarafından kontrol edilen oyuncuları eşleştiren bir sanal gerçeklik (VR) sürüş simülatörü geliştirdiler. VR sürüş simülatörü, V2V irtibatına ve ön camı büsbütün ekran olan araçlarda, baş takibi ve farklı giriş yollarıyla geleceğin teknolojilerini kullanan araç içi oyunlar oluşturmak maksadıyla tasarlandı.

Toplam 12 iştirakçi, birlikte çeşitli vazifeleri tamamladıkları 3 oyunu oynayarak oyuncu tecrübesini ölçmek için anket doldurdular. Yarı otonom sürüş için araçlar ortası çok oyunculu oyunları bahis alan çalışma kısa mühlet evvel, Oyunlarda Bilgisayar-İnsan Etkileşimi Sempozyumu'nda sunuldu.

Başa dön tuşu