Porsche’den 75. Yılına Özel Konsept Araç!

75. yıldönümünü kutlayan dev araba üreticisi Porshce, bunun gururuna konsept bir araba geliştirdi. Araba, 1948 yılında çıkış yapan ve şirketin birinci aracı olarak bildiğimiz ikonik 356 Roadster No.1’in çağdaş versiyonu olarak karşımıza çıktı.

Şirketin tanıttığı konsept arabaya ‘Vision 357’ ismi verildi. Yepyeni araca sadık kalarak oluşturulan araba, geçmişi, geleceği ve bugünü bir ortaya getirmesiyle dikkatleri üzerine topladı.

Karşınızda Vision 357 konsepti

Vision 357 konsepti, öncelikle şık tasarımıyla karşımıza çıkıyor. Porsche, 356’nın klasik dizaynına sadık kalırken günümüzün ve geleceğin teknolojilerini araca eklemiş. Şirketin baş dizayncısı Michael Mauer de geçmişteki görünümünü anımsatırken geleceğe yönelik sinyaller de vererek aracı “geçmişi, bugünü ve geleceği tutarlılıkla birleştirme girişimi” olarak tanımlıyor.

Otomobil, 2023 Cayman GT4 RS teknoloji platformu üzerine inşa edilmiş. Aracı incelediğimizde her tarafında 75. yıla özel olduğunu vurgulayan ayrıntılar görüyoruz. Yuvarlak farlar ve art taraf da şirketin ikonik 356’ya hürmet duruşunda bulunduğunu ortaya koyuyor. Hem öndeki hem de gerideki farların delikli panellerin ardına gizlenmesi de gözlerden kaçmıyor.

Üretici, tekerleklerin 356 A ve 356 B araçlarına benzetmeye çalıştığını ekliyor. Ayrıyeten 493 beygir gücü üreten 4.0 litrelik motor da bu konsept araçta yer alıyor. Renk kullanımının da 1950’li yıllara geri dönüş sağladığını söylemek mümkün. Anlayacağınız Porsche, 75 yıllık mirasının farklı yanlarını arabaya yansıtmaya çalışmış.

Otomobilde kapı kollarının bulunmaması da gözden kaçmıyor. Bunlar, art taraftaki yan camlara koyulmuş. Ayrıyeten aynaların da kameralarla değiştirildiğini görüyoruz. Klâsik aynalar yerine kamera kullanımı son yıllarda birçok farklı marka tarafından denenmişti.

Şirketin 75. yılına özel olan bu aracın bir konsept olduğunu, yani satışa çıkmayacağını belirtelim. Motor1’e nazaran Porsche, Berlin’de 27 Ocak’ta başlayacak özel bir stantta konsepti insanların da görmesine müsaade verecek. Yıl boyunca öbür etkinliklerde sergileneceği de gelen bilgiler ortasında.

Başa dön tuşu