Recep İvedik Arabası Fiat Bis 126 Hakkında Gerçekler

Sokakta her ne kadar nadir görsek bile, gördüğümüzde aa bu “Recep İvedik arabası değil mi ya?” dediğimiz efsanevi model Fiat Bis 126, Recep İvedik serisi ile eminiz ki her birimizin aklının bir köşesinde yer etmiş otomobillerden bir tanesi. Hatta, Recep İvedik serisinin bazı sıkı hayranları, serideki otomobilin aynısını yaparakta gerçek hayatta bu karakteri canlandırmıştı. Belki de birçok kullanıcının modelini bile bilmediği ve Fiat Bis 126 yerine Recep İvedik arabası olarak akıllara kazınan bu otomobilin özellikleri nelermiş? Hep birlikte inceleyelim.

Fiat Bis 126, sandığımızdan çok daha küçük bir otomobil diyebiliriz. “Ben bunu scooter ile geçerim” diyebileceğiniz bir motor performansına ve beygir gücüne, belki de iki kişinin sığabileceği iç kabinine ve kelebek cam gibi dönemin özel detaylarına sahip olan bu otomobil, her ne kadar herkes tarafından kullanılamayacak bir otomobil olsa bile, bazı keyifli sürüşler için hala tercih edilebilen otomobillerden bir tanesi. Dilerseniz lafı hiç uzatmadan, Recep İvedik arabası olarak bilinen Fiat Bis 126’nın özelliklerine geçelim.

Recep İvedik’in arabası Fiat Bis 126 hakkında gerçekler: 

  • Müthiş güçlü (!) motora sahip
  • 0-100 hızlanması 33 saniye sürüyor
  • Bagaja konumlandırılmış motor
  • Kelebek camlar
  • Yalnızca 645 kilo ağırlığında
  • 21 litre yakıt deposu
  • Kampana frenler
  • Eski otomobillerin vazgeçilmezi: Jikle

Müthiş güçlü (!) motora sahip

Evet, elbette bu bir şakaydı. Fiat Bis 126, 0.7 litrelik bir motora sahip otomobil olmakla birlikte, yalnızca 26 beygirlik bir güç üretebiliyordu. Bunu kW cinsine çevirdiğimizde ise, karşımıza 19 kW gibi oldukça komik bir rakam ortaya çıkıyor. Bis 126 modeli, 26 beygir olmakla birlikte 42 Nm tork üretebiliyordu. 2 silindirlik bir motora sahip olan Fiat Bis 126, günümüz otomobillerine kıyasla oldukça düşük bir motora sahip. Yani eğer bir Fiat Bis 126 sahibiyseniz, uzun yollar sizin için biraz sorun haline gelebilir. Çünkü hızlanmasından tutun, sahip olduğu motor ile belli hızların yukarısında ciddi sesli çalışan bir otomobil diyebiliriz. Otomobil, teknik olarak baktığımızda 1.4 litrelik bir motora sahip olan Fiat Uno’nun tam olarak yarısından ibaret.

0-100 hızlanması 33 saniye sürüyor

Size 33 saniyenin ne kadar uzun olduğunu tarif edemeyiz. Evet, bir Fiat Bis 126 ile 0 kilometreden 100 kilometre hıza yükselmeniz 30 saniyenin üzerinde sürüyor. Şunu da belirtmeliyiz ki, bu süreyi elde edebilmeniz için otomobilde yalnızca 1 adet şöförden başka hiç kimsenin bulunmaması gerekiyor. 100 km/s’a ulaştığınızda ise geriye fazla bir imkanınız kalmıyor. Çünkü otomobilin yapabileceği maksimum sürat 116 km/h’dan ibaret. Fiat Bis 126 ile bir otoyola çıktığınızda, hız kurallarını ihlal etmek gibi bir şansınız yok. Çünkü istesenizde bu mümkün değil.

Bagaja konumlandırılmış motor

Otomobilin motoruna bakmak istediğimizde, günümüz otomobillerinde her zaman kaputu açarız. Ama bu Fiat Bis 126’da geçerli değil. Tıpkı Volkswagen Beetle modellerinde de olduğu gibi, otomobilin motoru bagaj kısmına konumlandırılmış. Yukarıda da söylediğimiz gibi, Fiat Uno’nun yarısı kadar bir motora sahip olan otomobilin motoru oldukça küçük olduğu için, bagaja bile sığabiliyor.

Kelebek camlar

Belli bir modelin altında olan otomobillerin çoğunda gördüğümüz en özel detaylardan bir tanesi ise kelebek cam detayları. Günümüzde pek bilinmese bile, kelebek camlar geçmiş otomobillerde oldukça yoğun olarak kullanılan tasarımlardan bir tanesiydi. Hatta popüler Murat 124 modellerinde ve Mercedes’in w108 modellerinde de bu kelebek cam tasarımı ile karşılaşmak mümkün. Bu camlar, daha çok ufakta olsa bir havalandırma görevi görüyordu ve bizce oldukça işe yarayan bir özellikti. Ayrıca, otomobillere de farklı bir hava kattığı gerçeğini pas geçemeyiz.

Yalnızca 645 kilo ağırlığında

Gelelim Fiat Bis 126’nın fiziksel özelliklerine. Otomobilimiz, yalnızca 645 kilo ağırlığında. Her ne kadar şaşırılması gereken bir detay olsa bile, oldukça küçük bir görünüme sahip ve yalnızca 0.7 litrelik bir motora sahip otomobil için gayet ideal bir ağırlık diyebiliriz. Otomobil 3105 mm uzunluğa, 1375 mm genişliğe ve 1345 mm yüksekliğe sahip. Fiat Bis 126, oldukça küçük bir otomobil olmasıyla birlikte, birçok ülkede onun küçük olduğunu belirten lakaplara sahip.

21 litre yakıt deposu

Böylesine bir motora 45 litrelik bir yakıt deposu elbette beklemiyorduk. Fiat Bis 126, yalnızca 21 litre büyüklüğünde bir yakıt deposuyla üretildi. Hatta, günümüz yakıt fiyatlarıyla bir hesaplama yapmamız gerekirse, yalnızca 365 liraya Fiat Bis 126’nın deposunu sıfırdan doldurabilirsiniz. Fiat Bis 126 ne kadar yakar sorusunu cevaplandıracak olursak, yakıt tüketimi tarafında ise otomobil şehir içi 5.8 litre, şehir dışında ise 4.4 litrelik bir yakıt tüketimine sahip.

Kampana frenler

Neyse ki Fiat Bis 126 hızlı gidemiyor. Çünkü eğer biraz hızlı giden bir otomobil olsaydı, durması pek mümkün olmaya bilirdi. Meşhur Recep İvedik arabası, 4 adet kampana fren sistemine sahip. Bu sistem, oldukça eski olmasıyla birlikte daha az bir fren hassasiyeti sağlıyor. Günümüz fren sistemlerine göre otomobili durdurmak çok daha zor bir hal alırken, ani frenlemelerde istediğimiz performansı alamayabiliyoruz. Ayrıca, bu otomobilde ABS olmadığını da hatırlatmakta fayda var diye düşünüyoruz.

Eski otomobillerin vazgeçilmezi: Jikle

Eğer eski bir otomobile sahipseniz, özellikle kış aylarında otomobilinizi çalıştırmak oldukça zor hale geliyor. Ama mühendisler bunu da düşünmüş olmalı ki, soğuk havalarda otomobilinizin daha hızlı ısınarak çalışmasını sağlayan jikle sistemi, Fiat Bis 126’ta da bulunuyordu. Otomobildeki karışıma giren havayı daha da kısarak veya tamamiyle keserek, çok daha kolay çalışmasını sağlayan bu sistem eski zamanların vazgeçilmeziydi diyebiliriz.

Fiat Bis 126 kaç TL?

Otomobilin ikinci el sitelerindeki ortalama fiyatı 50 bin ile 100 bin TL arasında değişkenlik göstermektedir. Elbette, otomobilin hasar durumuna, kilometresine ve bazı özel detaylarına göre bu fiyatlar değişkenlik gösteriyor. 

Sizler için Recep İvedik arabası olarak bildiğimiz, belki de gelmiş geçmiş en küçük otomobillerden bir tanesi olan Fiat Bis 126’yı inceledik. Yukarıda da söylediğimiz gibi kalabalık aileler için tercih edilmemesi gereken otomobillerden bir tanesi. Ama, yalnızca şehir içinde kısa mesafe sürüşleri yapan birisiyseniz, tamamiyle keyif için Fiat Bis 126’yı tercih edebilirsiniz. Sizler bu otomobil hakkında neler düşünüyorsunuz? Yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Başa dön tuşu