Renault Taliant ilk kez Türkiye’de sahne alıyor

Renault’nun B-Sedan segmentindeki yeni oyuncusu Taliant, çağdaş tasarım çizgileri, teknolojik donanımları, artırılmış kalite ve konfor ögeleriyle B-Sedan segmentine farklı bir perspektif getiriyor. X-Tronic şanzıman ve LPG versiyonlarıyla en değerli gereksinimlere yanıt veren Renault Taliant, satışa sunulacağı pazarlar ortasında birinci kere 25 Mayıs’ta Türkiye’de yollara çıkıyor. Hem perakende, hem de filo kullanıcılarına yönelik sunduğu özelliklerle segment liderliği hedefleyen model, lansmana özel ve sonlu sayıda stokla 167.900 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunulacak.

Renault, Taliant modeliyle B-Sedan segmentine şık ve yenilikçi bir yaklaşım getiriyor. Yakın periyotta logosunu yenileyen marka, eser gamının yeni temsilcisi Taliant’ı gaye pazarlar ortasında birinci defa Türk tüketicisinin beğenisine sunuyor. Renault Grubu’nun CMF-B modüler platformunda üretilen Taliant, X-Tronic şanzıman, kör nokta ihtar sistemi, kablosuz Apple Car Play, 8” dokunmatik multimedya ekranı ve elektrikli park freni üzere dikkat çeken özellikleri de beraberinde getiriyor. Model, Joy ve Touch donanım düzeyleriyle tüketicilerle buluşacak.

“Taliant” ismi Renault’nun güçlü ve dengeli milletlerarası eser pozisyonlandırma stratejisini yansıtıyor. Farklı pazarlarda söylem kolaylığı sağlaması hedeflenen Taliant, yetenek ve muvaffakiyete da atıfta bulunuyor.

Perakende ve filo kullanıcıları için çağdaş bir fiyat performans otomobili

Renault Taliant’ın birinci sefer Türkiye’de satışa sunulmasının altını çizen Renault MAİS Genel Müdürü Berk Çağdaş, “Türkiye, Renault Kümesi için çok büyük bir ehemmiyet taşıyor. 2021 birinci çeyrek prestijiyle ülkemiz, kümenin global çapta en büyük 7’nci pazarı pozisyonunda bulunuyor. Renault Taliant modeli için Türk tüketicisinin önceliklendirilmesi, bu ehemmiyetin göstergesi niteliğinde. 2021’in başından bu yana Renault’da yenilikler tüm süratiyle devam ediyor. Renaulution stratejik planı, yeni logo ve misyonun akabinde sıra, eser gamımızın en yeni üyesinde. Çağdaş ekipman düzeyi ve gereksinimlere yönelik sunduğu tahliller sayesinde Renault Taliant, perakende ve filo kullanıcılarını ülkü fiyat-performans oranıyla buluşturacak. B-Sedan segmenti 2020 yılında Türkiye’de toplam binek pazarından yüzde 2,4 oranında hisse aldı. Taliant modelimizin X-Tronic şanzıman ve LPG seçenekleriyle segmentteki en kıymetli 2 talebe karşılık veriyoruz. Rekabetin kısıtlı olduğu bu segmentin yanı sıra Taliant, C sınıfından gelen tüketiciler için de cazip bir seçenek olacak. Türkiye’nin önder araba markası olarak, çok yönlülüğüyle öne çıkan yeni modelimizin satış performansımıza önemli katkı vermesini öngörüyoruz” sözlerini kullandı.

Dinamik ve yenilikçi tasarım çizgileri

Renault Taliant, dış tasarım öğeleri sayesinde çağdaş kimliğini vurguluyor. Bilhassa Renault markasıyla özdeşleşmiş olan C formunda farlarla tasarım imzasını ortaya koyuyor. Tasarım imzasının şıklığı, ön ızgaradaki krom ayrıntı ve tampondaki estetik sis farları ile tamamlanıyor. Tüm ögelerinde yenilikçi marka DNA’sına sadık kalan model, dinamik tasarım çizgileriyle dikkat çekiyor. Kaput üzerindeki aerodinamiği gözeten besbelli sınırlar, birinci bakıştan itibaren güçlü bir izlenim uyandırıyor. Renault Taliant 4.396 mm uzunluğu ve 2.649 mm aks açıklığına eşlik eden eğimli ön camı ve toplam 1.501 mm yüksekliği ile şık bir görünüme sahip. Akıcı tavan çizgisi, art tarafta konumlandırılan radyo anteni ve tavan çizgisiyle birlikte küçülen art camlar, modelin dinamik yapısını pekiştiriyor.

Otomobilin yükü yaklaşık 1.100 kg olmasına karşın ön camın daha eğimli olması, yan aynaların formu ve kaput çizgileri üzere tasarım öğeleri sayesinde aerodinamik direnç katsayısı 0,654 olarak gerçekleşiyor. Bu sayı, daha düşük yakıt tüketimi ve karbondioksit salınımını açısından avantaj sağlıyor.

Arka farlarda, ön tarafta olduğu üzere C biçimindeki ışık imzası göze çarparken, tüm Renault modellerinde olduğu üzere logo altında model ismi “Taliant” yazısı konumlanıyor. Tampon yapısının da katkısıyla art tarafta kaslı bir görünüm elde edilirken, gövde rengi çağdaş kapı kolları genel manada bütünlüğü sağlıyor.

Lansman rengi Ayışığı Gri olan Renault Taliant’ın altı farklı renk seçeneği daha bulunuyor. Donanım düzeyine ve opsiyona nazaran 15” çelik, 16” çelik ve 16” alüminyum olmak üzere 3 farklı jant seçeneğiyle birlikte geliyor.

İç yerde şık ve ergonomik unsurlar

Renault Taliant, markanın her dizaynında ve teknolojisinde hayata dokunan anlayışına uygun olarak hayat buldu. Taliant’ın iç yer ayrıntıları, dış dizaynın dinamik kimliğiyle örtüşüyor. Konsoldaki otomatik klima dizaynı, kumanda tuşlarıyla ahenk içinde konumlanıyor. Konsolun çabucak üzerinde yer alan 8” dokunmatik multimedya ekranı çağdaş ögelerden biri olarak öne çıkarken, şık havalandırma ızgaraları ve iç yerde kullanılan dekoratif materyaller Taliant’ı B-Sedan segmentinin bir adım ötesine taşıyor. Rahat okunabilir gösterge paneli, LPG tankı doluluk bilgisi de dahil olmak üzere sunduğu birçok bilhassa şoförün hayatını kolaylaştırıyor. Yükseklik ve derinlik ayarlı direksiyon elektrik destekli olması sayesinde kullanıcıya yüksek bir sürüş konforu sunuyor.

Ayarlanabilir koltukların yanı sıra 1364 mm art sıra omuz arası sunan Renault Taliant, art koltukta seyahat eden yolculara 219 mm diz arası sağlıyor. Ön koltukların ardında bulunan katlanabilir masalar, art koltuklarda seyahat edenler için bilhassa uzun seyahatlerde büyük konforlu bir tecrübe vadediyor.

Ön ve art kapı panelleri, orta konsol ve torpido gözünün yanı sıra kolçak altında da derin bir saklama alanı bulunan Renault Taliant, iç yerde toplamda 21 litrelik bir depolama hacmi sağlıyor. 628 litrelik bagaj hacmi sunan model, bu alanda segment başkanı olmanın yanı sıra, birçok C Sedan modelinden daha fazla bagaj hacmi sunmasıyla dikkat çekiyor.

İhtiyaca nazaran farklılaşan 3 multimedya sistemi

Renault Taliant, B-Sedan segmentinin standartlarını değiştirirken teknolojiden yararlanıyor. Gereksinimlere nazaran dizayn edilmiş 3 farklı sistemden birincisi USB ve Bluetooth ilişkisi, 2 hoparlör ve 3,5 inç TFT ekranlı radyo sistemi ile Joy versiyonunda standart olarak sunuluyor. Fiyatsız olarak sunulan R&Go aplikasyonu indirilerek, ön konsoldaki bölmeye yerleştirilen akıllı telefon arabanın multimedya ekranı üzere kullanılabiliyor. Müzik, telefon, navigasyon ve araç bilgileri, bu uygulama üzerinden görüntülenebiliyor.

Tüm Touch versiyonlarında standart olarak sunulan multimedya sisteminde, 8 inç dokunmatik ekran, Apple CarPlay ve toplam 4 adet hoparlör yer alıyor. Direksiyon üzerindeki denetim tuşları vasıtasıyla Siri üzerinden arabayla irtibat kurulabiliyor.

Touch versiyonlarında opsiyonel olarak sunulan en üst düzey multimedya sistemi kablosuz Apple CarPlay, toplam 6 hoparlör ve navigasyon özelliğini de tüketicilerle buluşturuyor.

CMF-B modüler platformun avantajları sürüş ve güvenliğe yansıdı

Renault Taliant, markanın Clio ve Captur modelleri üzere CMF-B platformu üzerinde yükseliyor. Bu modüler platform, modelin kullanıcılarına daha fazla kalite, konfor ve ADAS teknolojileriyle güvenlik sunmasını sağlıyor. Otomatik yanan farlar, yağmur sensörü, kör nokta ihtar sistemi, ön&arka park sensörleri, geri görüş kamerası, elektrikli park freni ve Start-Stop teknolojisi modelin yardımcı sistemleri olarak öne çıkıyor. Renault Taliant’ta ayrıyeten E-Call ve Eller Özgür Renault Kart Sistemi de bulunuyor.

Hafif ve sertleştirilmiş şasi sayesinde ses ve titreşimlerin kabine iletimini önemli oranda azaltıyor.

Segmente yesyeni bir soluk getiren motor & şanzıman kombinasyonları

Tüketicilere güçlü ve verimli bir motor yelpazesi sunan Renault Taliant, X-Tronic şanzımanla sınıfının otomatik vites seçeneğine sahip olan tek modeli. Euro 6D-Full standardına uygun motorlardan 90 beygir güce sahip turbo beslemeli 1.0 litre TCe, 6 ileri manuel ya da X-Tronic şanzımanla sunuluyor. Renault Kümesi deneyimiyle kalitesini ve güvenilirliğini kanıtlamış olan 100 beygir gücündeki ECO LPG motorda ise 6 ileri manuel şanzıman mevcut. Segmentindeki tek fabrika çıkışlı LPG seçeneği olma özelliğini sürdüren bu motorla Taliant tüketicilere düşük yakıt tüketim maliyeti avantajını sunuyor. Giriş versiyonu olan 5 ileri manuel şanzımanla donatılmış 65 beygir gücündeki SCe motor ise sadece Joy ekipman düzeyinde sunuluyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Başa dön tuşu