Renault Trucks Türkiye, 2022 yılını ithal ürünler arasında lider olarak tamamladı

Renault Trucks Türkiye, son yılların en yüksek muvaffakiyetini sağlayarak hem alımlı hem de 16 ton üzeri segmentinde 2022’yi ithal eserler ortasında başkan olarak tamamladı. 

Türkiye ağır ticari araçlar pazarının gerçek hacmine dönmeye başladığı 2022 yılında, Renault Trucks, pazarın üstünde bir büyüme ile amaçlarını gerçekleştirdi. Renault Trucks, Türkiye ağır ticari araçlar bölümünde son beş yılda satış hacmini en süratli arttıran marka olarak 2022’yi ithal kamyon ve cazip segmentinde liderlikle tamamladı. 

Küresel iktisattan kaynaklanan dalgalanmalar, jeopolitik gerginlikler, tedarik zincirindeki zorluklar, ham husus maliyetlerindeki artış üzere aksiliklerin tüm dünyada ticari araçlar bölümünü etkilediğine değinen Renault Trucks Türkiye Lideri Sebastien Delepine; “2022, ticari araçlar dalında elektromobilite ve dijitalleşme manasında dönüm noktasıyken tüm üreticilerin, bilhassa tedarik zinciri idaresindeki pürüzlerle uğraş ettiği bir yıl oldu. Tüm bu zorluklara karşın Renault Trucks olarak globalde başarılı bir yıla imza attık. Türkiye ticari araçlar pazarı ise çok büyük bir ivme kazanarak hacim manasında Avrupa’nın dördüncü pazarı olmayı başardı. 2017-2018’de Türkiye’de daralan ve zorlaşan pazar, çok büyük bir artış ile 2022’de olağan düzeylerine gelmeye başladı ki bizce Türkiye 16 ton üzeri ticari araçlar pazarının olması gereken yer, 32.000 araç hacmiyle aslında tam olarak da burası” diye belirtti. 

2022 yılı, tablomuzda altın yılımız olarak yer aldı 

Sebastien Delepine, 2022 yılında Renault Trucks Türkiye olarak farklı başarılara imza attıklarının altını çizdi; “Türkiye, büyüyen bir pazar olsa da pek çok zorluğu aşarak rekor araç satışları elde ettik ve pazarın üzerinde büyüme gösterdik. Türkiye’de hem 16 ton üzeri hem de alımlı segmentinde, ithal araç üreticileri ortasında başkan olduk. Satış sonrası hizmetlerde rekor düzeyde performans gösterdik. Renault Trucks Finansal Hizmetler ise 2022’de en uygun performansını sergiledi. Tüm bunlarla hakikat orantılı olarak en yüksek müşteri memnuniyetini sağladık ve böylelikle altın bir yılı geride bıraktık. Öte yandan bu başarıyı geride bırakılan olarak değil, bir periyodun başlangıcı formunda görüyoruz.” 

Türkiye ağır ticari araçlar pazarındaki gelişmelerin ayrıntılarına değinen Renault Trucks Bayi Ağı Ticari Direktörü Özgür Fırat; “Genel olarak pazara baktığımızda 6 ton üzeri segment, bir evvelki yıla nazaran yüzde 23 büyüme göstererek 37.780 adetlik araç satış sayılarına yaklaştı.16 ton pazarı ise uzun yıllar sonra 30.000 sayısını aştı ve bir evvelki yıla nazaran yüzde 25 büyüyerek 32.000 adetlere yaklaştı. 16 ton pazarındaki bu adetlerde cazip satışları ise yüzde 73 oranını temsil ediyor. Yani 2020’den bu yana memleketler arası lojistiğin gelişimine paralel olarak alımlı satışlarının artma trendi devam etti ve bir evvelki yıla nazaran yüzde 33 büyüyen bir cazip pazarı gerçekleşti” dedi. 

Renault Trucks, Türkiye’de 25.yılına başarılarla başlıyor 

Renault Trucks Türkiye, 2022’de gerçekleştirdiği 2.430 araç satışı adedi ile Türkiye’de 25.yılına rekor bir başlangıç yapıyor. Eser ve hizmet sundukları 6 ton, 16 ton üzeri ve cazip segmentleri olmak üzere üç alanda da pazar hisselerini arttırdıklarını belirten Özgür Fırat; “16 ton ticari araçlar alanında, yüzde 7.1’lik pazar hissesi ile ithal markalar ortasında birinci olduk. Cazibeli segmentinde de birebir başarıyı tekrar ettirdik ve yüzde 8.6 pazar hissesi ile yeniden ithal markalar ortasında önder pozisyona geldik. Adet olarak baktığımızda 6 ton, alımlı ve 16 ton pazarlarında satışlarımızı adetsel olarak ortalama yüzde 35 artırarak her segmentte pazarın büyüme suratından fazla gelişim gösterdik” biçiminde açıkladı. 

Türkiye pazarında odak noktamız, tüm eser gamımız 

Renault Trucks, 2022 yılına yeni T,C,K EVO serisi araçlarını sunarak süratli bir giriş yapmıştı. Yeni T, T High, C ve K EVO serileri, yakıt verimliliği, güvenilirlik, dayanıklılık, azamî çalışma müddeti üzere değerli özellikleri ile Türkiye’de de büyük talep gördü. Özgür Fırat açıklamasında; “Bu araçlarımız ile memleketler arası lojistik, yurt içi nakliyecilik, ağır yük ve proje nakliyeciliği, inşaat, altyapı ve maden uygulamalarının beklenti ve gereksinimlerini en ülkü biçimde karşılayan bir eser gamı sunduk. Geçmişte yalnızca cazibeli segmentine odaklanırken artık tüm eser gamımız ile Türkiye’de varlığımızı arttırıyoruz. 2022’de Renault Trucks D serimiz ile yurt içi ve kent içi dağıtım misyonlarına tartı verdik. D serisiyle daha evvel çok odaklanmadığımız perakende alanında temas ettiğimiz müşteri sayısını yükselterek D serisinin bilinirliğini arttırdık. Tüm segmentleri kapsayan bu iş planımız, başarılarımızın katlanmasını sağladı” dedi. 

Turbo Compound, 2023 yılının temel argümanlarından biri olacak

Renault Trucks, yakıt tüketimi ve CO2 emisyonlarını daha da düşürmek üzere T, T High, C ve K serilerini yeni DE11 ve DE13 motorlarla donatıyor. Turbo Compound araçlarının satışına 2022 yılı sonu itibariyle başladıklarını belirten Özgür Fırat; “Turbo Compound ile bir evvelki seriye nazaran yüzde 10’a varan yakıt tasarrufu ve birebir halde daha az CO2 salınımı sağlayabiliyoruz. Turbo Compound teknolojisi, 2023 yılında konsantre olacağımız temel argümanlarımızdan biri olacak. Bir öbür değerli eserimiz ise Prestige. Yeniden 2022 yılı sonunda, yüksek konfor ve performans sağlayan özel tasarım Prestige modelimizi müşterilerimize sunduk ve çok olumlu geri bildirimler aldık. Yüksek donanımı ile üst seviye bir sürüş konforu sunan Prestige, birebir vakitte Turbo Compound teknolojisi ile yakıt tasarrufu açısından da cazip bir ürün” diye ekledi.  

Bu muvaffakiyetin ardında bayi ağı teşkilatımızın gücü gözardı edilemez 

Renault Trucks Türkiye olarak bayi ağımızı güçlendirmek her vakit önceliğimizdi diyen Özgür Fırat; “Türkiye’de yaygın bir satış ve servis ağına eriştik. 17 noktada olan servis hizmetlerimizi 2023’de 19 noktaya ulaştırmayı planlıyoruz. Ayrıyeten Gürcistan’daki iş ortağımızla Azerbaycan ve Ermenistan için anlaştık ve buralarda da yapılanmamız olacak. Yalnızca yeni yatırımcılarla değil mevcut bayilerimizle de büyüyoruz. Hem yeni vilayetlere, hem de mevcut tesislere yapılan yatırımlar, markamıza olan inancı gösteriyor” halinde açıkladı.

Başarılarımız, baht değil  

Sebastien Delepine; “Son derece profesyonel, kararlı, müşteri odaklı Renault Trucks iş ortakları ile son yıllarda büyümeye devam eden bayi ağımız sayesinde dinamik grup çalışması ve işbirliği, bizi muvaffakiyete götürdü. Pazar kapsamımızı artırmaya devam ettik. İkinci El Kamyon satışlarımızın da bu pazar kapsamında değerli bir rol oynadığını ve bu yıl çok yeterli sonuçlar elde ettiğini belirtmemiz gerekir. T, C, K EVO ve D serisi  araçlarımızın pazar ve müşterilerimiz tarafından gördüğü ilgi, eser yelpazemizi çeşitliliği, müşteri portföyümüzü genişletmemiz başarılarımızı katladı. Müşteri tahlillerimizi geliştirerek müşterilerimizin toplam sahip olma maliyetini optimize eden müşteri tahlilleri sunduk” diye belirtti. 

2023’te pazarın büyüklüğünü talepten çok arz belirleyecek  

Sebastien Delepine son olarak 2023’te müşteri memnuniyetine daha da fazla odaklanacaklarının altını çizdi; “Yakıt verimliliğinde son teknoloji olan yeni Turbo Compound araçlar ve çalışma mühletini uygunlaştırmak için yeni tahlillerle 360 derecelik bir yaklaşım sunarak müşterilerimize en ülkü iş tahlillerini sağlamaya devam edeceğiz.”

2023 yılında da talep artışının devam edeceğini öngördüklerini paylaşan Sebastien Delepine; “2023, karmaşık bir makro ekonomik ortamda güçlü bir yıl olabilir. Kesim, tedarik zinciri türbülansından etkilenmeye devam edecek diye düşünüyoruz fakat Türkiye pazarı için olumluyuz. 2023 yılında, 2022 yılına paralel bir pazar öngörüyoruz. 2023, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100 yılını, Renault Trucks’ın ise Türkiye ile ortak tarihinin 25. yılını kutlayacağımız için bizim için özel bir yıl olacak” halinde belirtti. 

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Başa dön tuşu