Renault 5 E-Tech Electric Tanıtıldı: Özellikleri ve Fiyatı

Renault, elektrikli şehir otomobili “Renault 5 E-Tech Electric”i resmen tanıttı. Renault R5’in yeni bir versiyonu olarak lanse edilen otomobil, fena sayılmayan özelliklerle donatıldı.

Otomotiv tutkunlarının büyük bir heyecanla bekledikleri Cenevre Otomobil Fuarı nihayet başladı. Sektörün önde gelen isimleri, etkinlikler kapsamında yepyeni otomobillerini tüketicilerle buluşturmaya başladılar. O markalardan bir tanesi de Renault oldu. Renault, Cenevre Otomobil Fuarı kapsamında “Renault 5 E-Tech Electric“i resmen tanıttı. Araç, daha birkaç gün önce sızdırılan görüntüleri ile gündem olmayı başarmıştı.

Renault 5 E-Tech Electric, yeni ama aslında eski bir otomobil. Şirket, 1996 yılında üretimden kaldırdığı küçük şehir otomobili R5’i günümüz koşullarına uyarladı ve ortaya da hiç fena olmayan bir otomobil çıkmış oldu. Tasarım açısından orijinal R5’e benzerlik gösteren Renault 5 E-Tech Electric, teknik özellikleri açısından yepyeni bir deneyim sunmaya hazır.

Karşınızda Renault 5 E-Tech Electric

Renault 5 E-Tech Electric

Renault 5 E-Tech Electric, kapalı ızgara tasarımı, LED aydınlatmaları ve çift renkli yapısı ile şehir içi kullanımda eğlenceli bir model olacak. Markanın yeni nesil araçlarında kullandığı yeni logoya ev sahipliği yapan otomobil, 18 inçlik jantlarla eşleştirildi. Renault 5 E-Tech Electric’in 3,92 metre uzunluğunda, 1,77 metre genişliğinde ve 1,5 metre yüksekliğinde olduğunu da söyleyelim.

Renault

Aracın arka kısmına baktığımız zaman oldukça sade bir tasarım dilinin tercih edildiğini görüyoruz. Bu tasarım da orijinal R5 modelinden alınmış. Dikey yerleştirilmiş aydınlatmalara ev sahipliği yapan otomobilde, plastik bir bar bulunuyor ve bu barın üzerinde hem Renault hem de 5 ibarelerine yer veriliyor. 

Renault 5

Renault 5 E-Tech Electric’in iç kısmına baktığımızda modern bir yaşam alanı görüyoruz. Araçta 7 veya 10 inç seçeneklerle satın alınabilecek tam dijital gösterge ekranı, tek bir panel içerisinde 10 inç boyutlu bilgi-eğlence ekranına entegre edilmiş. Öte yandan; aracın orta konsolunun bir dizi tuş ile donatıldığını ve bu alanın sürücüye doğru eğik bir şekilde tasarlandığını görüyoruz. Renault 5 ibaresi, yolcu tarafındaki konsolda da kendini gösterecek.

Renault

Birkaç motor seçeneğine sahip olacak otomobil, 95 hp beygir gücü ve 215 Nm tork üreten bir versiyona ek olarak, 120 hp beygir gücü ve 225 Nm tork üreten ikinci bir versiyona sahip olacak. Daha fazlasını isteyen tüketiciler, 150 hp beygir gücü ve 245 Nm tork üreten bir seçeneği daha tercih edebilecekler. Renault 5 E-Tech Electric’in temel modelinde 300 kilometre, en üst modelinde ise 400 kilometre menzil sunan batarya paketleri karşımıza çıkacak.

Renault 5 E-Tech Electric

Renault tarafından yapılan açıklamaya göre Renault 5 E-Tech Electric, 25 bin euro’dan başlayan fiyatlarla satın alınabilecek. Aracın ne zaman satışa sunulacağı ise şimdilik belli değil.

Kaynak :
https://media.renault.com/renault-5-e-tech-electric-the-electric-renaulutionary-pop-icon?lang=eng

Başa dön tuşu