Rezvani’den Dünyanın En Güçlü SUV Aracı

Webtekno takımı olarak piyasaya sürülen ve dikkat alımlı özellikleri olan birtakım arabaları sizlerle paylaşıyoruz. Lakin artık bahsedeceğimiz araç, bugüne kadar eşi gibisi görülmemiş bir SUV. Rezvani Motors tarafından üretilen “Tank X” dünyanın 1000 beygir gücündeki birinci SUV'u.

Rezvani Tank X, yalnızca güçlü motoruyla değil tasarımı ve güvenlik özellikleriyle de dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor. Bu SUV ayrıyeten, dış görünüşüyle de kendine hayran bırakmayı başarıyor.

Karşınızda Rezvani Tank X:

Bu canavarın başka özelliklerinden bahsetmeden evvel motor yapısına yakından bakalım. Rezvani Tank X'te 6.2 litrelik bir V8 motor bulunuyor. Bu motor 1.000 beygir gücünde ve 1.180 Nm torka sahip. Bu da dünyada bir birinci olma özelliğini Rezvani Tank X'e kazandırıyor.

Neredeyse her özelliğiyle dikkatleri üzerine çekmeyi başaran Tank X, güç denetimini kullanıcının tercihine bırakıyor. Sürücü isterse 1.000 beygirlik gücünü yalnızca iki tekere yönlendirirken güç koşullarda ya da büsbütün keyfi durumlarda dört tekere de güç gönderilebiliyor. Ayrıyeten Tank X'in süspansiyonları 10 santimetreye kadar kaldırılabiliyor. Lakin müşteriler hudutları biraz daha zorlamak isterlerse bu süspansiyon sisteminin gelişmiş bir versiyonu da Tank X'e entegre edilebiliyor.

Aracın sahip olduğu ihtişamlı yapının altındaysa Tank X'i ismine layık bir hale getiren özel sistemler bulunuyor. Araç olağanda kurşun geçirmiyor fakat müşteriler güvenlik seçeneklerini arşa çıkarmak isterlerse bu yapı üzerinde biraz daha oynamalar yapılıyor. Bu oynamaların akabinde araç tam manasıyla bir savaş makinesine dönüşüyor ve şöyle özelliklere sahip oluyor: Termal gece görüşü, balistik zırh, sirenler, bomba muhafaza kalkanı, araç içerisine entegreli gaz maskeleri, koç tamponları ve tüm bunlara ek olarak bir de EMP muhafaza kalkanı.

Bu noktada EMP müdafaa kalkanına başka bir yer vermek gerekiyor. Bunun nedeni bu kalkanın sahip olduğu yetenekler. EMP, söz manası olarak “Elektromanyetik Darbe” manasına geliyor. Elektromanyetik darbeye maruz kalan rastgele bir sistemin çalışması çok da mümkün değil lakin bu araçta bulunan EMP müdafaa kalkanı, Tank X'i bir nükleer bombadan bile koruyabiliyor.

Aracın iç yapısıysa ne yazık ki beklenildiği kadar yüksek bir lüks hissi vermiyor. Hatta şu an bile çok daha düzgün bir iç tasarımı olan SUV modelleri bulunuyor lakin bu canavarın üretiliş emeli ve donanım özellikleri göz önünde bulundurulduğu vakit en azından kâfi bir düzeyde konfor sunduğunu söylemek mümkün görünüyor.

Tüm bu özellikleriyle birlikte bir Rezvani Tank X sahibi olmak isteyen müşterilerin, olağan sürüm için 349 bin dolar (yaklaşık 2 milyon TL) ödeme yapmaları gerekiyor. Lakin Tank X'in olağan sürümüyle yetinmeyen ve askeri donanımların eklendiği sürüme sahip olmak isteyen müşterilerin 440 bin dolar (2.5 milyon TL) üzere bir ödeme yapmaları gerekiyor. 

Başa dön tuşu