Rolls-Royce, Satış Rekoru Kırdı

En lüks araba hangisi?” diye bir soru yöneltsek, pek çok kişi “Rolls-Royce” karşılığını verir. Gerçek da! İngiliz araba üreticisi, dünyanın en lüks arabalarını üretme konusunda nam salmış markalardan bir tanesi. Haliyle; şirketin satışlarının öbür markalara kıyasla az olacağı düşünülebilir. Sonuçta özel bir Rolls-Royce’a sahip olmak, on milyonlarca TL’ye mal oluyor. 

Ancak şirketten yapılan açıklamalara baktığımızda, Rolls-Royce’un dünyayı kasıp kavuran ekonomik buhran ve enflasyona rağmen tarihe geçen bir yılı geride bıraktığına şahitlik ediyoruz. Çünkü 2022 yılı boyunca 6.021 adet satış yapan Rolls-Royce, 118 yıllık tarihinin satış rekorunu kırmış oldu. Şirket daha evvel hiçbir vakit bir yılda bu kadar yüksek düzeyde satış yapmamıştı.

Kuzey Amerika, Çin ve Orta Doğu, Rolls-Royce’un ana pazarları oldu

Rolls-Royce CEO’su Torsten Muller-Otvos tarafından yapılan açıklamalarda, 2022 yılının Rolls-Royce için çok değerli bir yıl olarak tarihe geçtiği belirtildi. Bu bağlamda; hizmet verdikleri 50’den fazla ülkenin neredeyse tamamında daha fazla ilgi görmeye başladıklarından bahseden CEO, Kuzey Amerika, Çin ve Orta Doğu ülkelerindeki Rolls-Royce satışlarında artış olduğunu söz etti. 

Rolls-Royce’un en çok tercih edilen arabası olan Cullinan, 325 bin dolardan başlayan fiyatlarla satın alınıyor

Yapılan resmi açıklamaya nazaran şirketin geçtiğimiz yıl boyunca en çok sattığı model, Cullinan. SUV sınıfındaki Cullinan, 325 bin dolar düzeylerinden başlayan fiyatlara sahip ve özelleştirme arttıkça fiyat da yükseliyor. Tüm müşterilerin Cullinan satın aldığı ve en az ödeme yaptığı bir senaryoda, şirketin yıllık karı en az 1.9 milyar dolar seviyelerinde oluyor. Lakin varsayım edebileceğiniz üzere bu araçlara sahip olan muhtemelen kimse, ‘boş paket’ bir Rolls-Royce’a binmeyi tercih etmiyor. Dolayısı ile Rolls-Royce’un gelirleri 1,9 milyar doların çok çok üstünde diyebiliriz.

  • Not: Rolls-Royce’un internet sitesini incelediğimizde, araçlar için başlangıç fiyatlar sunulmadığını görüyoruz. İnternetteki aramalarımızda ise bulabildiğimiz en ucuz sıfır model Rolls-Royce’un 320 bin dolar seviyesinde olduğunu görüyoruz.

Sunulan özelleştirme seçenekleri, araç fiyatlarını 500 bin dolar bandına çekiyor

Rolls-Royce, seri üretim yapmayan ve azamî düzeyde özelleştirme sunan bir marka. O denli ki araçtaki kumaş renginden tutun da kapı koluna kadar çabucak her şeyi özelleştirebiliyorsunuz. İşte bu özelleştirmeler, Rolls-Royce araba fiyatlarını ortalama 500 bin dolar seviyelerine çekiyor. Kolay bir matematik yapacak olursak; Rolls-Royce’un 2022 yılında sattığı 6.021 adet arabadan ortalama olarak 3 milyar doların üzerinde yarar sağladığını söyleyebiliriz. 

Küresel enflasyon ve resesyon tartışmaları sürerken, dünyanın en kıymetli otomobillerini üreten Rolls-Royce, nasıl bu kadar yüksek satışlar yapabiliyor?

Elbetteki bu sorunun net bir yanıtı yok. Lakin kestirim edebileceğiniz üzere ekonomik buhran, resesyon ya da enflasyon, Rolls-Royce alabilecek şahıslardan fazla biz sıradan(!) insanları etkiliyor. Pek çoğumuz geçim düşüncesi çekerken ‘birileri’ de servetine servet katmaya ve yesyeni Rolls-Royce’lar almaya devam ediyor.

Başa dön tuşu