Araçlarda Yakıt Tüketimini Azaltmak İçin 8 Tüyo

Kimi beşerler tutkusundan, kimi beşerler ise gereksinimden dolayı araba kullanırlar. Bu iki topluluğun ortak buluştuğu nokta ise, kullandıkları arabaların yakıt tüketimi olabilir. Bilhassa Türkiye üzere yakıt fiyatlarının uçuk olduğu noktalarda insanların en öncelikli sorunu haliyle yakıt tüketimi oluyor. Sizler için hazırladığımız bu listedeki tüyoları uygulamanız arabanızın cüzdanınıza verdiği ziyanı bir nebze azaltmanıza yardımcı olacaktır.  

Hızınıza dikkat edin:

Yakıt tasarrufu sağlamanın en bilinen ve en pratik yolu, suratınızı azaltmaktır. Arabası ne kadar süratli kullanırsanız, yakıt tüketimi de tıpkı formda artacaktır. Dikkat edilmesi gereken bir nokta ise, uzun yollarda çok düşük süratle seyahat etmek de fazladan yakıt tüketimine neden olabilir. Bu nedenle uzun yollarda 90-100 km/s civarında seyir halinde olmanız faydanıza olacaktır. 

Klima kullanımı:

Klima açıldığı vakit motor ekstra olarak güç sarf edecektir ve bu da yakıt tüketiminin artmasına neden olacaktır. Bilhassa yaz aylarında bunaltıcı sıcakların üzerine bir de trafik eklendiğinde, klimayı açmadan duramayabilirsiniz. Bu türlü durumlarda klimayı düşük süratlerde açmayı tercih edebilirsiniz. 

Aracınızın bakımına ihtimam gösterin:

Aracın verimli ve düzgün çalışabilmesi için bakımlarını tertipli olarak yapın. Kirli ve tıkalı hava ve yağ filtreleri, makus ve kirli yağ kullanımı motorunuzun düzgün çalışmasına mahzur olur ve yakıt tüketimini arttırabileceği üzere sıkıntılara da yol açabilir. Motorunuzu pak ve bakımlı tutmak, %4 oranında yakıt tasarrufu sağlayacaktır.  

Gereksiz yükleri aracınızda tutmayın:

Aracınızın tartısı ne kadar fazla olursa, motor da ivmelenme hareketini yapmak o kadar fazla güç sarf edecektir. Bilhassa İstanbul üzere trafiğin çok fazla olduğu yerlerde bu halde dur kalk yapmak, yakıt tüketimini kıymetli ölçüde arttıracaktır. 

Lastik basıncına dikkat edin 

Lastiklerinizin yetersiz hava basıncı ile şişirilmiş olması, büyük bir tehlike kaynağıdır. Fren uzaklığının artması, yol tutuşunun azalması üzere sebeplerle potansiyel kaza riskini kıymetli derecede arttıran yetersiz hava basıncı, yakıt tüketimini de kıymetli ölçüde arttırır. Lastiklerin kâfi hava basıncına sahip olmaması, motorunuzun daha fazla güç harcamasına sebep olacaktır ve bu da yakıt tüketiminin artmasına neden olacaktır. Tertipli olarak lastik basıncınızı denetim etmenizi ve gerektiğinde lastikleri üreticinin belirttiği hava basıncı ile şişirmenizi öneririz.  

Aracınızı rölantide çalıştırmayın:

Aracı rölantide çalıştırmak, bazı kullanıcılar tarafından sanıldığının tersine yakıt harcamaya devam eder. Eğer bir yerlerde durup bekleyecekseniz, aracınızı rölantide çalıştırmak yerine kontağı kapatın ve hareket edeceğiniz vakit tekrar çalıştırın.  

Ani hızlanmalar yapmayın:

Motora apansız yük bindirmek ve ansızın hızlanmaya çalışmak, motorun daha fazla yakıt tüketmesine sebep olur. Yüksek dönemlerde ve yüksek süratlerde motor, daha az verimli çalışarak daha çok güç sarf ederek azamî yakıta muhtaçlık duyar. Gaz pedalına yüklenmektense daha kademeli bir biçimde hızlanmak ve aracı yüksek bölümlerde kullanmamak değerli ölçüde yakıt tasarrufu sağlayacaktır. 

Ani frenlemelerden kaçının:

Ani frenlemeler ve süratli hareketler, yakıt tüketimini artıracaktır. Bunu engellemek için durmanız gereken vakti evvelce kestirip yavaş bir frenleme yapmanız %20’den fazla yakıt tasarrufu sağlayacaktır.

Eğer sizin de yakıt tüketimi konusunda tasarruf tüyolarınız varsa yorumlar kısmında belirtmeyi unutmayın.

Başa dön tuşu