Rolls-Royce, Türkiye’de Satış Rekoru Kırdığını Açıkladı

Lüks otomobil üreticisi Rolls-Royce, 2022’de Türkiye’de rekor satış yaptığını duyurdu. Gerçekleştirilen satışın 100’ün üzerinde olduğu ifade edildi. Marka, geçtiğimiz günlerde dünya çapında da satış rekoru kırdığını açıklamıştı.

En lüks otomobil hangisi?” diye bir soru yöneltsek, pek çok kişi “Rolls-Royce” cevabını verir. Doğru da! İngiliz otomobil üreticisi, dünyanın en lüks otomobillerini üretme konusunda nam salmış markalardan bir tanesi. Haliyle; şirketin satışlarının diğer markalara kıyasla az olacağı düşünülebilir. Neticede özel bir Rolls-Royce’a sahip olmak, on milyonlarca TL’ye mal oluyor. 

Ancak şirketten yapılan açıklamalara baktığımızda, Rolls-Royce’un dünyayı kasıp kavuran ekonomik buhran ve enflasyona rağmen tarihe geçen bir yılı geride bıraktığına şahitlik ediyoruz. Zira 2022 yılı boyunca 6.021 adet satış yapan Rolls-Royce, 118 yıllık tarihinin satış rekorunu kırmış oldu. Şirket daha önce hiçbir zaman bir yılda bu kadar yüksek seviyede satış yapmamıştı. Üstelik şirketin bu noktaya gelmesine Türkiye’nin payı da büyük. Zira Türkiye’deki Rolls-Royce satışları da rekor kırmış durumda.

Rolls-Royce Motor Cars İstanbul, ilk kez bu kadar yüksek satış yaptı!

Rolls-Royce

Rolls-Royce Motor Cars İstanbul Genel Müdürü Hilal Aysal tarafından yapılan açıklamalarda şu ifadelere yer verildi: “2022 yılı sonuçları bizi çok gururlandırıyor. Rolls-Royce müşterilerinin beklentileri son derece yüksek. Kendi ülkemde rekor satış seviyesine ulaşarak büyüme ivmemizi koruduk ve hedeflerimiz doğrultusunda başarıyla devam etmeyi arzu ediyoruz.”

Otomotiv sektörünün nabzını tutan Gazeteci Emre Özpeynirci ise Rolls-Royce’un Türkiye’de kaç adet otomobil sattığını açıkladı. Yapılan açıklamaya göre 2022 yılında Türkiye’de satılan Rolls-Royce sayısı 100’ün üzerindeydi

Kuzey Amerika, Çin ve Orta Doğu, Rolls-Royce’un ana pazarları oldu

Rolls-Royce

Rolls-Royce CEO’su Torsten Muller-Otvos tarafından yapılan açıklamalarda, 2022 yılının Rolls-Royce için çok önemli bir yıl olarak tarihe geçtiği belirtildi. Bu bağlamda; hizmet verdikleri 50’den fazla ülkenin neredeyse tamamında daha fazla ilgi görmeye başladıklarından bahseden CEO, Kuzey Amerika, Çin ve Orta Doğu ülkelerindeki Rolls-Royce satışlarında artış olduğunu ifade etti. 

Rolls-Royce’un en çok tercih edilen otomobili olan Cullinan, 325 bin dolardan başlayan fiyatlarla satın alınıyor

Rolls-Royce

Yapılan resmi açıklamaya göre şirketin geçtiğimiz yıl boyunca en çok sattığı model, Cullinan. SUV sınıfındaki Cullinan, 325 bin dolar seviyelerinden başlayan fiyatlara sahip ve özelleştirme arttıkça fiyat da yükseliyor. Tüm müşterilerin Cullinan satın aldığı ve minimum ödeme yaptığı bir senaryoda, şirketin yıllık kazancı en az 1.9 milyar dolar seviyelerinde oluyor. Ancak tahmin edebileceğiniz gibi bu araçlara sahip olan muhtemelen kimse, ‘boş paket’ bir Rolls-Royce’a binmeyi tercih etmiyor. Dolayısı ile Rolls-Royce’un gelirleri 1,9 milyar doların çok çok üstünde diyebiliriz.

  • Not: Rolls-Royce’un internet sitesini incelediğimizde, araçlar için başlangıç fiyatlar sunulmadığını görüyoruz. İnternetteki aramalarımızda ise bulabildiğimiz en ucuz sıfır model Rolls-Royce’un 320 bin dolar seviyesinde olduğunu görüyoruz.

İlk Elektrikli ‘Rolls-Royce’ Tanıtıldı: Adeta 4 Tekerlekli Saray!

Sunulan özelleştirme seçenekleri, araç fiyatlarını 500 bin dolar bandına çekiyor

Rolls-Royce Ghost

Rolls-Royce, seri üretim yapmayan ve maksimum seviyede özelleştirme sunan bir marka. Öyle ki araçtaki kumaş renginden tutun da kapı koluna kadar hemen her şeyi özelleştirebiliyorsunuz. İşte bu özelleştirmeler, Rolls-Royce otomobil fiyatlarını ortalama 500 bin dolar seviyelerine çekiyor. Basit bir matematik yapacak olursak; Rolls-Royce’un 2022 yılında sattığı 6.021 adet otomobilden ortalama olarak 3 milyar doların üzerinde kazanç sağladığını söyleyebiliriz. 

Küresel enflasyon ve resesyon tartışmaları sürerken, dünyanın en pahalı arabalarını üreten Rolls-Royce, nasıl bu kadar yüksek satışlar yapabiliyor?

Elbetteki bu sorunun net bir cevabı yok. Ancak tahmin edebileceğiniz üzere ekonomik buhran, resesyon ya da enflasyon, Rolls-Royce alabilecek kişilerden ziyade biz sıradan(!) insanları etkiliyor. Pek çoğumuz geçim sıkıntısı çekerken ‘birileri’ de servetine servet katmaya ve yepyeni Rolls-Royce’lar almaya devam ediyor.

Rolls-Royce’un İkonik Marka Ambleminin Ardında Yatan Yasak Aşk Öyküsü

Kaynak :
https://www.press.rolls-roycemotorcars.com/rolls-royce-motor-cars-pressclub/article/detail/T0407298EN/historic-sales-record-completes-landmark-year-for-rolls-royce-motor-cars

Başa dön tuşu