Hyundai IONIQ 6 Türkiye’de: İşte Fiyatı ve Özellikleri

Hyundai, elektrikli sedan otomobili IONIQ 6’yı Türkiye’ye getirdi. Etkileyici özelliklere sahip olan otomobilin başlangıç fiyatı da fena değil.

Güney Koreli otomobil devi Hyundai, geçtiğimiz yıl lansmanını gerçekleştirdiği IONIQ 6 isimli elektrikli otomobilini Türkiye’ye getirdi. Dikkat çekici özelliklere sahip olan otomobil, giriş seviyede fena sayılmayacak bir fiyata sahip. 

Peki Hyundai IONIQ 6’nın Türkiye fiyatları nasıl? Bu otomobilde hangi özellikler bulunuyor? Gelin hep birlikte Hyundai’ın Türkiye’deki yeni elektrikli otomobiline yakından bakalım.

Hyundai IONIQ 6 Türkiye fiyatı:

Hyundai Ioniq 6

Motor-Yakıt Donanım-Şanzıman Fiyatı
111 kW 151 PS 4×2, Elektrik Progressive, Otomatik 1.640.000 TL
239 kW 325 PS 4×4, Elektrik Progressive, Otomatik 2.775.000 TL

Karşınızda Hyundai IONIQ 6

Hyundai IONIQ 6

Hyundai IONIQ 6, kıvrımlı bir yapıya sahip olarak karşımıza çıktı. Bunun nedeni tahmin edebileceğiniz gibi üst düzey aerodinamik sunabilmek. Şirket, daha önce yaptığı açıklamalarda IONIQ 6’nın çok iyi bir aerodinamik yapısıyla geleceğini açıklamıştı ki bu tasarım, açıklamanın hakkının verildiğini gözler önüne seriyor. Şirket tarafından yapılan açıklamalara göre IONIQ 6’nın sürtünme katsayısı, 0,21.

LED aydınlatma, kapalı ızgara ve nispeten şık çizgiler, Hyundai IONIQ 6’nın ön kısmında yer alan tasarım detayları olarak karşımıza çıkıyor. Gövdeye gömülü kapı kolları ve kamera şeklindeki yan aynalar da dikkatlerden kaçmıyor.

Hyundai elektrikli sedan

Aracın arka kısmına baktığımız zaman, bagaj kapağını da içine alan ve tüm arka kısmı kaplayan LED stopları görüyoruz. Hyundai logosunun ve IONIQ 6 yazısının üzerinde yer alan spoyler de yine aracın aerodinamiğini iyileştirmek için tercih edildi. IONIQ 6’nın arka kısmı biraz “garip” duruyor ancak bu tasarım, sportif sürüş seven bazı sürücüleri etkileyebilir.

Hyundai

Hyundai IONIQ 6’nın minimalist bir tasarıma sahip olduğunu söylemiştik. Bu durum, iç tasarımda da kendisini gösteriyor. Zira aracın içerisinde buton şeklinde vites, dijital klima, gösterge ekranı ile birleşik bilgi-eğlence ekranı haricinde hiçbir detay bulunmuyor. Ambiyans aydınlatma, özelleştirilebilen yapısı ile tüketicileri mest edecek.

Hyundai

Hyundai’nin elektrikli sedanı, IONIQ 5 isimli elektrikli crossover ile aynı olan E-GMP isimli platform üzerine inşa edildi. Özelleştirilebilir yapıdaki platform, bu otomobile iki batarya seçeneği sunuyor. Bu seçenekler; 53 kWh veya 77,4 kWh olarak açıklandı. Üstelik tüketiciler, bu modeli satın alırken yalnızca arkadan itiş veya dört çeker versiyon tercihinde bulunabilecekler. Dört tekerden çekiş, çift elektrik motoru içeriyor. 

Hyundai

Hyundai’ın Türkiye’ye getirdiği elektrikli sedanı, menzil değeri ile de dikkatleri üzerine çekmeyi başaracak. Paylaşılan verilere baktığımızda, baz modelde 429 kilometreye kadar menzil sunulduğunu görüyoruz. Daha pahalı olan 4×4 versiyonda ise 519 kilometreye kadar menzil sunulacak. Hyundai IONIQ 6’nın 350 kW DC hızlı şarj desteği, her iki versiyonda da 18 dakikada yüzde 10’dan yüzde 80’e kadar şarj imkânı sunacak.

elektrikli sedan

Hyundai IONIQ 6, performansıyla da memnun edecek türden. Aracın 239 kW’lık (325 PS) versiyonunun 0-100 km/s hızlanmasının yalnızca 5,1 saniye olduğu açıklandı. 605 Nm tork üreten güçlü versiyon, maksimum 185 km/s hıza ulaşacak. 111 kW’lık (151 PS) motor ise 350 Nm tork üretiyor. Bu versiyonun 0-100 km/s süresi 8,8 saniye olarak açıklandı.

Hyundai

Hyundai’ın elektrikli sedan modeli, teknolojik özellikleriyle de dikkat çekecek. 12,0 inç dokunmatik ekran ve bir dijital gösterge paneli bulunan araçta, gerçek zamanlı navigasyon sunuluyor. Bu özellik ile rotalar, gerektiği durumlarda elektrikli şarj istasyonları üzerinden oluşturuluyor. Dört adet USB Type-C ve bir adet USB Type-A bağlantı noktası içeren sedan, Apple CarPlay ve Android Auto’yu standart olarak sunuyor. Aracın ambiyans aydınlatması ise 64 farklı renk seçeneğine sahip ve hızlandıkça değişen özel bir “Speed ​​Sync” modu ile geliyor.

otomobil

Yaya algılama, şeritten ayrılma uyarısı ve önleme ve kör nokta çarpışma önleme ile otomatik acil frenleme, kör nokta kamerası, 360 derecelik kamera ve kavşak dönüş yardımı gibi özellikler Hyundai IONIQ 6’da karşımıza çıkacak. Ayrıca bu otomobilde HDA II isimli sürüş yardımcısı da bulunacak. Bu sistem ile trafikteki diğer araçlar da takip edilecek ve sedanın şeritteki yeri en doğru şekilde belirlenecek…

Başa dön tuşu