Sıfır Araçla Piyasayı Yükselten Bayilere İkinci El Yasağı

Yeni yönetmelik ile birlikte; sıfır araç satışlarında piyasayı yükseltmek için fiyatı şişirdiği tespit edilen bayilerin ikinci el satış yapması engellenecek.
ikinci el araçlara, sıfır araçlardan daha yüksek fiyat çekmesi durumunda bayinin satış yetkileri elinden alınabilecek.

Türkiye’de uzun bir süredir bazı arabaların ikinci el piyasasındaki fiyatları, sıfır fiyatlarından daha yüksek. Hatta bu durum bir ya da birkaç yıl eski ikinci el araçlar için geçerli. İşte piyasanın altını üstüne getiren bu duruma karşı yeni bir düzenleme yapıldı.

İkinci el araç satışı yönetmeliğine bir müdahale geliyor, bu müdahale ile birlikte bayilerin sıfır araç satışına da etki eden hususlar bulunuyor.

Sıfır otomobilin satışını zorlaştıran bayilerin 2. el araç satış yetkisi elinden alınacak:

İkinci el araç satış yönetmeliğinde bulunan 9. maddenin a, b, c ve ç olmak üzere dört bendi bulunuyordu. Yukarıda özetini geçtiğimiz bu durum, 9. maddeye d bendi olarak eklenecek. Gelin 9. maddenin kendisine ve beşinci bende bir göz atalım:

Madde 9 – Yetki belgesi

  1. 6’ncı maddede belirtilen şartlardan herhangi birini kaybeden işletmenin bu durumun gerçekleştiği tarihten itibaren on gün içinde Bilgi Sistemi üzerinden yapacağı başvuru üzerine,
  2. 6’ncı maddede belirtilen şartlardan herhangi birine sahip olunmadığının Bakanlıkça tespit edilmesi halinde,
  3. 8’inci maddenin ikinci fıkrasında belirtilen süre içinde yenileme başvurusunda bulunulmaması nedeniyle Bilgi Sistemi üzerinden veya yazılı olarak Bakanlıkça yapılan uyarıya rağmen on gün içinde yenileme başvurusunda bulunulmaması halinde,

ç) Bu Yönetmelik hükümlerine aykırı hareket eden işletmeye Bilgi Sistemi üzerinden veya yazılı olarak Bakanlıkça yapılan uyarıya rağmen;

  1. Verilen süre içinde aykırılığın ortadan kaldırılmaması halinde,
  2. Aynı takvim yılı içinde aykırılığın tekrarlanması halinde iptal edilir,
  3. Yetki belgesi iptal edilen işletmeye bu durum gerekçesiyle birlikte Bilgi Sistemi üzerinden bildirilir.
  4. Birinci fıkranın (ç) bendi gereğince yetki belgesi iptal edilen işletmeye ve işletme sahibinin diğer işletmeleri ile temsilcisi olduğu işletmelere, iptal tarihinden itibaren bir yıl süreyle yetki belgesi verilmez.

Yeni eklenen d bendi ise şöyle:

  1. İlk tescil motorlu kara taşıtı ticareti faaliyetinde de bulunan işletmenin bu faaliyeti yürütürken satıştan kaçınması, taşıtın üretici veya distribütör tarafından tavsiye edilen satış fiyatının üzerinde fiyat talep etmesi, tüketiciyi aksesuar almaya veya takas yapmaya zorlaması ya da takas fiyatını piyasa fiyatının önemli ölçüde altında belirlemesi gibi ilk tescil motorlu kara taşıtına ulaşılmasını zorlaştırıcı faaliyette bulunması halinde 2.el satış yetki belgesi geçici olarak iptal edilebilecek.

Yani kısacası işi hile hurdaya döken otomotiv bayilerine, bayilerde satış yapmaktan vazgeçen büyük markaların ardından ikinci bir darbe de yönetmelik değiştirilmesi olarak geldi. Artık ikinci el araca, sırf sıfır versiyonu piyasada yok diye yüksek fiyat çekilemeyecek.

İkinci El Araç Alım-Satımına Vergi Geleceği İddia Edildi: İşte Detaylar…

Kaynak :
https://twitter.com/erolsahin_ebs/status/1654689817714720769?t=H0q3CA44MSb8fKDGQdZCnQ&s=19

Başa dön tuşu