Sıfır Emisyonlu Hyundai Nexo Reklamı

1900'lerin başındaki Ford Model T'den günümüzdeki arabalara kadar geçen süreçte, sayısız teknoloji denendi ve bugünkü teknolojiye ulaşılabildi. Bu süreçte araba üreticilerinin yaptığı inovatif dizaynlar, kesimdeki gelişimde en büyük rolü oynadı. Günümüzde artık elektrikli araba trendi yaygın olsa da çevreci kimi başka tahliller de çıkmıyor değil. Emisyonu sıfırlayıp daha yaşanılır bir dünya inşa etmek isteyen Hyundai, argümanlı bir arabayla karşımıza çıkarak bu alanda daha birçok yeniliğin olabileceğinin sinyallerini veriyor.

Hyundai'nin “sıfır emisyonlu” olarak nitelendirdiği Nexo, aslında hakikaten sıfır emisyon tabirinin karşılığını vermiyor zira araç, tabiata hidrojenli çalışma sistemiyle %99,9 oranında filtrelenmiş oksijen ve su salınımı yapıyor. Aslında aracın tabiata bıraktığı bu hususlar, Nexo'nun ne kadar çevreci olduğunu bir sefer daha gözler önüne seriyor lakin Hyundai, aracın çevreciliğine inanmayanlar için farklı bir tanıtım sineması yayınladı.

Bir koşucu, Hyundai Nexo'nun egzozuna bağlı bir balonun içinde koşmaya devam ediyor:

Olimpiyat sporcusu Mireia Belmonte, bu tanıtım sineması için Hyundai ile birlikte çalıştı. Tanıtım sinemasında kullanılan düzenek, Hyundai mühendisleri tarafından tasarlandı ve ortam şartları, bir gözlemci tarafından anbean takip edildi. Sonuç olarak karşımıza Nexo'nun egzozunun bağlı olduğu balonda performans ortaya koyan bir koşucu çıktı. Birçok otoriteye göre Hyundai, bu tanıtım sinemasıyla vermek istediği bildirisi hayli net bir lisanla verdi.

Tanıtım videosunda Hyundai Nexo'nun nasıl çalıştığı hakkında da birtakım gerçek vakitli animasyonlara yer verildi. Görüntüdeki anlatıma nazaran araçtaki yakıt hücreleri, hidrojen tankıyla besleniyor. Burada parçacıklar, elektronlara ve protonlara ayrıldıktan sonra elektronlar, araca güç vermek için akım üretiyor. Protonlar ise özel bir zardan geçtikten sonra havadan emilen oksijenle birleşiyor ve su açığa çıkıyor. Fazla su da egzozdan dışarı verilerek çevreci bir döngü oluşturuluyor. 

Otomobil üreticilerinin çevreci dizaynlarla gündeme gelmesi, dünyanın geleceği için hayli kıymetli. Hyundai'nin bu alandaki en değerli hamlesi Nexo'nun piyasada nasıl karşılık bulacağını ise daima birlikte göreceğiz.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu