Yerli Otomobilin 2020’de Piyasada Olacak 11 Rakibi

27 Mayıs 2019 günü Türkiye için hayli değerli bir gelişme yaşanmış, yerli arabanın tanıtımı Gebze’deki Bilişim Vadisi’nde gerçekleşmişti. Türkiye’nin Arabası Teşebbüs Kümesi (TOGG) tarafından geliştirilen yerli araba, Türk halkı tarafından ağır ilgi görmüştü.

Yerli arabanın elektrikli olması demek, geleceğin yeni trendlerine şimdiden ayak uydurmaya başlıyoruz demek oluyor. Yani gelecek yıllarda çıkacak elektrikli arabalar artık yerli arabamızın bir rakibi sayılacak. Pekala, 2020 yılında yerli arabalarımızı hangi rakipleri bekliyor olacak?

Vauxhall Corsa-e:

Benzinli modelinin çıkışından kısa bir müddet sonra Vauxhall Corsa-e, İngiltere’de epey tanınan olma yolunda ilerliyor. Corsa, ülkenin en tanınan araçları ortasında yer alıyor.

Seat el-Born:

MEB platformunda Volkswagen olmayan birinci elektrikli araç el-Born, bir hatchback’ten beklenecek özelliklere sahip. Fakat araç bunun yanı sıra daha sportif bir sürüş tecrübesi de yaşatacak. Aracın menzili yaklaşık 420 kilometre iken motoru 201 beygir gücüne sahip.

Kia Soul MESKEN:

Bazı pazarlarda e-Soul olarak da bilinen Soul MESKEN, 201 beygir gücüne sahip. Aracın menzili ise varsayımlara nazaran yaklaşık 450 kilometre olacak. Şu anda sipariş edilebilen Kia Soul EV’nin teslimatı 2020’nin birinci aylarında başlayacak.

Peugeot e-208:

Peugeot’un sevilen 208 modeli sonunda hayranlarını daha da sevindirecek. Peugeot e-208, 138 beygir gücüne sahip olacak ve 0’dan 100’e 8,1 saniyede ulaşabilecek. Aracın menzili ise yaklaşık 340 kilometre olacak.

Peugeot e-2008:

Peugeot’dan gelecek ikinci elektrikli model, 2008 modeli olacak. Ancak bu araç da Peugeot e-208 üzere 138 beygir gücüne sahip olacak. Lakin aracın menzili e-208’den kısa olmak üzere yaklaşık 300 kilometre olması bekleniyor.

DS 3 Crossback E-Tense:

Volvo XC40 ve Audi Q2 üzere rakiplerle uğraş etmek için tasarlanmış Crossback, hayli şık bir manzaraya sahip. Yaklaşık 290 kilometre menzile sahip olan araç 0’dan 100’e 8,7 saniyede çıkabiliyor. Araç şu anda ön siparişe açık.

Skoda Vision E:

Skoda’nın birinci elektrikli araçlarından biri olacak Skoda Vision E, 2021 yılına kadar satışa çıkmayacak. İmajıyla gözlerimizi şenlendiren bu araç yaklaşık 480 kilometre menzile sahip olacak.

Polestar 2:

Volvo’nun elektrikli araba üreten alt markası tarafından yapılan Polestar 2, 2020’nın ortalarına kadar siparişe açık olmayacak. Araç, çift elektrik motorundan toplamda 402 beygir gücü toplarken yaklaşık 500 kilometre menzili de beraberinde getirecek.

BMW iX3:

BMW’nin X3 SUV’unun elektrikli versiyonu iX3, biri ön aks başkası art aks için olmak üzere iki farklı elektrik motoruyla gelecek. Her iki motor da yaklaşık 270 beygir gücü üretecek ve araç yaklaşık 400 kilometre menzile sahip olacak.

Tesla Model Y:

2019’un mart ayında tanıtılan Tesla Model Y, şirketin ‘süper bilgisayarının’ çok daha gelişmiş bir versiyonuna konut sahipliği yapacak.

Audi Q4 e-tron:

Audi’nin konsept elektrikli SUV’u, bu yıl Cenevre’de tanıtıldı. Araç, Volkswagen Group’un MEB platformunu kullanacak. Araçta bulunacak iki motor toplamda 302 beygir gücü üretecek ve dört çeker moduna sahip olacak.

Başa dön tuşu