Skoda Kodiaq Fiyatı, Özellikleri ve Sürücü Yorumları

En eski otomobil üreticisi markalarından biri olan ve iki arkadaşın bisiklet üretmek maksatlı kurduğu Skoda, şimdilerde tanınan otomobil üreticilerinden biri.  Fiyat performans otomobilleri ile tanınan marka, SUV üretimi konusunda da çıtayı arşa çıkarmış durumda. Gerçi son çıkan Kodiaq fiyat olarak biraz üzse de, özellikleri ile sevindirmeyi başarıyor.

Skoda Kodiaq, piyasadaki SUV’lardan daha fazla özelliğe sahip ve konforlu üzere duruyor. Bilhassa iç hacmi geniş otomobilleri sevenler, otomobilinde yüksek fiyatlı SUV’larda olan neredeyse tüm özelliklerin olmasını isteyenler kesinlikle Skoda Kodiaq’a bir göz atmalılar. Biz de siz yorulmayın diye araç hakkındaki tüm bilgileri bu içeriğimizde anlattık.

Skoda Kodiaq 2019 özellikleri:

Konfor:

SUV’lar aslında arazi koşulları için üretilmiş araçlardı. Lakin yıllar içerisinde kent içi konfor araçlarına döndüler. Bugün araçlardan beklediğimiz en kıymetli özellik ise konforlu olmalı. Kodiaq da hem şoföre hem de yolculara konforu yaşatacak üzere duruyor. Ziyadesiyle geniş iç hacme sahip Skoda Kodiaq, işlevsel olarak 7 kişilik bile yapılabiliyor. 

Araç bagaj konusunda da ziyadesiyle cömert yapılmış. 7 kişilik modeli 270 litre, standart modeli 630 lite ve art koltuklar katlandığı takdirde tam 2005 litre bagaj hacmine sahip. Bagaj konusunda takıntılı olanlar bu özelliği çok sevecekler. Üstelik bagaj konusundaki ayrıntılar daha bitmedi.

Yıllardır otomatik açılan bagajlar konusunda zahmetler yaşandı. Ya kumandaya ya da düğmeye basılarak açılabiliyor. Yani iki elinizde valizler yahut torbalarla bagajın önüne geldiniz.  Bagajı fakat elinizdeki eşyaları bırakarak açabilirsiniz. Skoda Kodiaq ise Sanal Pedal isimli otomatik bagaj açma sensörüne sahip. Ayağınızı bagajın altına gerçek tuttuğunuzda, bagaj otomatik olarak açılıyor.

Klima konusunda da artık yüksek model otomobillerde standart haline gelen 3 bölgeli klima sistemi kullanılıyor. Hava üfleme bölmeleri ön tarafta sağ ve solda, art tarafta ise tam ortada. Ayrıyeten klimada gelişmiş bir hava filtresi kullanılıyor. Böylelikle tozlu bölgelerden geçerken, içeriye mümkün olduğunca pak hava geliyor.

Skoda Kodiaq hem ön hem de arka koltuklarında ısıtma sistemlerine sahip. Ön koltukların ısıtmalı olmasına alışmıştık fakat art koltuklarda da olması hakikaten çok şaşırtıcı ve hoş. Buna ek olarak yazın yaptığınız uzun yolculuklarda terleme oranını azaltmak için ön koltuklar havalandırmaya sahip. Şoför ve yolcu konforu için ellerinden gelen her şeyi yapmışlar.

Aracın bir başka hoş özelliği ise ortak kullanımlar için yapılmış. Eşiniz yahut bir diğeriyle ortak kullandığınız Skoda Kodiaq’ta 3 farklı elektrikli koltuk ayarı ve ayna ayarını hafızaya kaydedebiliyorsunuz. Böylelikle otomobile bindiğinizde bu üç ayardan birinin otomatik olarak yapılmasını sağlayabilirsiniz. Bu kadar konfor bana yetmez mi dediniz, o vakit ayak boşluğu aydınlatması olduğunu da bonus olarak biz ekleyelim.

Teknoloji:

Son model arabalardan standart olarak beklediğimiz Apple Car Play ve Android Auto özelliklerinin ikisi de araçta var. Bu sistemler ile akıllı telefonlarınızdaki uygun uygulamaları araç ekranına yansıtarak ister navigasyon isterseniz de müzik çalar olarak kullanabiliyorsunuz. 

Müzik meczubu şoförler için Skoda Kodiaq güzel bir ses sistemi barındırıyor. Ön ve artta yer alan 2 subwoofer dahil toplamda 10 hoparlörü olan araçta, 575 W ses çıkışı ile kaliteli müzik dinleyebilirsiniz üzere duruyor. Colombus 3D navigasyon ve multimedya sistemi ile 8inç'lik dokunmatik ekranda aracınızın birçok özelliğini de denetim edebilirsiniz.

Tüm bunların dışında ayrıyeten otomatik telefon şarj etme özelliği de Skoda Kodiaq’ta bulunuyor. Bu bilhassa ile uzun yollarda yahut acil durumlarda telefonunuzu dilediğiniz vakit şarj edebilirsiniz. Yeniden özel bir kısma konulan telefon, arabanın anteni sayesinde çok daha yüksek çekim gücüne sahip oluyor. Kentten uzak bölgelerden arama yapabilmek için de kullanışlı bir işlev.

Sürüş tecrübesi:

Skoda Kodiaq sürüş konusunda yardım edecek birçok sistemi içerisinde barındırıyor. Bunlardan biri de Sıkışık Trafik Asistanı. İnsanı bazen delirtme raddesine getiren sıkışık trafiklerde, Kodiaq sürüşü eline alıyor ve otomatik fren, gaz ve direksiyon kumandası ile bir mühlet kendisi gidiyor. Bilhassa iş çıkış trafiğinde çok işimize yarayacak bir özellik.

Hız sabitleme sistemleri son periyotta çok gelişti. Skoda da son teknoloji bir sürat sabitleme sistemi kullanıyor. Adapte Sürat Sabitleme Sistemi olarak geçen bu özellikte, önünüzdeki araç ile ne kadar bir ara olmasını istediğinizi ve suratınızı ayarlıyorsunuz. Aracınız öndeki sensörleriyle yol boyunca otomatik fren ve gaz kullanarak gitmenizi sağlıyor. 

Akıllı sürüş modları artık binek arabalar de dahil olmak üzere her otomobilde var. Kodiaq da olağan, spor, eko, konfor ve kişisel sürüş modlarına sahip. Adaptif Şasi Kontrolü, daima sürüş durumlarını tahlil ederek reaksiyon vermeye ayarlanmış. Arazi şartlarında yahut birdenbire hızlanmanız gereken durumlarda işe yarayabilecek bir sistem.

Araçta park etmenizi kolaylaştıracak iki dayanak sistemi bulunuyor. Birinci olarak aracın etrafını 360 derece görmenizi sağlayan bir kamera sistemi var. 4 kamera ile etrafı algılayıp, multimedya ekranında size gösteriyor. 2. olarak da Otomatik Park Asistanı sistemi yer alıyor. Bu sistem otomatik park edebileceği bir boşluk bulduktan sonra kendini oraya yönlendiriyor. Şoför ise yalnızca pedallara basıyor.

Güvenlik:

Güvenlik gelince aklımıza gelen birinci şey hava yastığı sayısı oluyor. Çabucak söyleyelim; Skoda Kodiaq’ta 9 tane tercih edilebilen hava yastığı bulunuyor. Ayrıyeten bir kaza anında hava yastıklarıyla farklı güvenlik tedbirleri de devreye giriyor. Şoför ve yolcu can sıhhati konusunda yeterli bir iş çıkartılmış.

Bir kaza anında şayet sunroof’lu bir Skoda Kodiaq modeli kullanıyorsanız camlar otomatik olarak kapanıyor. Buna ek olarak esasen bilinen bir eski sistem olan, emniyet kemeri sıkılaşması da var. Yolcuların ve şoförlerin kazalardan mümkün olduğunca az hasar almasını sağlamak emelli sistemler bunlar. Bir de kazaları önleyen güvenlik sistemleri var.

Belki de aracın sahiplerine en çok yarayacak ve pek çok can kurtarabilecek bir sistem; Şehir içi Acil Frenleme Fonksiyonlu Takip Asistanı. İsmi çok uzun lakin fonksiyonu de bir o kadar büyük. Trafikte birdenbire duran otomobiller, iki otomobil ortasından bir anda çıkan yayalar üzere tehlikeleri algılayan takip sistemi, evvel sizi uyarıyor. Lakin gerekirse kendi acil devreye girerek otomatik frenleme yapıyor.

Şerit Takip Sistemi, Kör Nokta Tespit Asistanı üzere birçok sürüş takviyesi de tekrar Skoda Kodiaq’ta yer alıyor. Bilhassa sollamalarda yahut bir yola dönmeniz gerektiğinde bu sistemler mal ve can kaybını önleyebiliyor. Bu sistemler kontağı çevirdiğiniz andan itibaren, daima etkin olarak çalışıyorlar. Ayrıyeten direksiyon hareketlerinizi izleyen Sürücü Yorgunluk Tespit Sistemi de yer alıyor. 

Motor, performans ve yakıt tüketimi:

Skoda Kodiaq iki farklı motor ile satışa sunuluyor. Düşük motoru 1.5 TSI 150 PS DSG. 4X4 modelinde ise 2.0 TDI 190 PS DSG. 1.5 motorda azamî sürat 198 km/h. 0-100 ise 9,8 saniye. 4X4 modelinde se azamî 210 km/h hıza ulaşılabiliyor. 0-100 ise 8,4 saniye. Yakıt tüketimi konusunda da başka SUV modellerine nazaran daha cimri ve cep dostu.

1.5 TSI 150 PS DSG:

 • Şehir içi (lt/100 km): 7,2
 • Şehirlerarası (lt/100 km): 5,4
 • Ortalama (lt/100 km): 6,0
 • CO2 emisyonu (g/km): 136

2.0 TDI 190 PS DSG 4X4:

 • Şehir içi (lt/100 km): 6,6
 • Şehirlerarası (lt/100 km): 5,1
 • Ortalama (lt/100 km): 5,6
 • CO2 emisyonu (g/km): 149

Tasarım:

Tasarım konusunda şoförlere ek işlevsel imkanlar sunuluyor. Aracın iç aydınlatma rengi multimedya ekranından değiştirilebiliyor. Koltuklar da en full pakette siyah deri yahut bej suedia döşeme olarak geliyor.  Alt pakette ise koltukların kumaş rengi siyah, kahverengi olarak değiştirilebiliyor. 

Skoda Kodiaq, renk seçimi konusunda da şoförlere farklı imkanlar sunuyor. Değişik tonlarda seçilebilecek 13 farklı renk bulunuyor. Natürel bu renk değişimleri fiyatsız değil, işlevsel olarak yapılıyor. Aracı bu kadar anlattık. Gelin artık fiyatına da bir bakalım.

Skoda Kodiaq fiyatları:

 • 1.5 TSI ACT 150 PS DSG Ambition: 230.900 TL
 • 1.5 TSI ACT 150 PS DSG Seçkine: 233.900 TL
 • 1.5 TSI ACT 150 PS DSG Style: 251.900 TL
 • 1.5 TSI ACT 150 PS DSG Prestige: 282.900 TL
 • 2.0 TDI SCR 190 PS 4×4 DSG Prestige: 464.900 TL

Bu Skoda Kodiaq 2019 fiyatları, kasım dönemi içerisinde geçerli. Fiyatlar anlık olarak değişebileceği için aktüel fiyat listesine buradan ulaşabilirsiniz. Yalnızca iki farklı motor tipinde satış yapan Skoda, fiyat farklarını aracın paketine nazaran belirliyor. En düşük paket Ambition, en yüksek paket ise Prestige. Araçların tamamı otomatik vites.

Skoda Kodiaq kullanıcı yorumları:

Skoda Kodiaq 2020 nasıl olacak?

Skoda, yeni Kodiaq için daha yumuşak bir tasarım çıkartacağı söyleniyor. Ayrıyeten iç kabin dizaynı yeni teknolojiler ve dayanak sistemleri de içerecek. Aracın muhtemelen 2020 başında görücüye çıkması bekleniyor. Araba takipçileri bilhassa otomobilin motor performansı konusunda da iyileştirmeler bekliyor. Biz de ayrıntıları 2020 başında öğreneceğiz üzere duruyor.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu