Pirelli elektrikli veya Hibrit otomobiller ve SUV’lar için ‘HL’ (Yüksek taşıma kapasitesi) işaretli ilk lastiğini lanse etti

Pirelli, bilhassa elektrikli yahut hibrit arabalar ve SUV’lar için geliştirdiği birinci yüksek taşıma kapasiteli lastiğini tanıttı. Bataryalı yeni araçların tartısını desteklemek için üretilen bu lastik, elektrikli arabalar üzere daha ağır araçlar için ülkü bir seçenek sunuyor. Lastiğin dizaynında düşük dönme direncinin yanı sıra üstün sürüş konforu sağlanmasına da odaklanıldı.

Yeni lastiğin yanağında yetkinliklerinin bir göstergesi olarak yüksek taşıma kapasitesi manasına gelen HL işareti bulunuyor. Standart bir lastiğe nazaran 20, tıpkı ebatlı ekstra taşıma kapasiteli XL lastiğe nazaran 6-9 daha fazla tartısı destekleyebiliyor.

LUCID AIR’İN P ZERO HL LASTİĞİ ELECT VE PNCS TEKNOLOJİSİYLE SUNULUYOR

Yeni Pirelli HL lastiklerin kullanılacağı birinci araba Lucid Air olacak. Bu model için önde HL 245/35R21 99 Y XL, artta ise HL 265/ 35R21 103 Y XL boyutlu Pirelli P ZERO lastikler sunulacak. Bu lastikler, ABD’de üretilen ve yıl sonuna hakikat satışa sunulacak olan yeni lüks elektrikli sedan için özel olarak tasarlandı. Pirelli’nin ‘Mükemmel Uyum’ stratejisi doğrultusunda bu P ZERO lastikler, Lucid Air için talep edilen performans standartlarını külliyen yerine getirmek gayesiyle araba üreticisiyle iş birliği içinde geliştirildi. Amerikalı üreticiye özel dizaynın göstergesi olarak bu lastiklerin yanağında ‘LM1’ işareti yer alacak.

Pirelli Ar-Ge ve Cyber’den Sorumlu Kıdemli Lider Yardımcısı Pierangelo Misani şu açıklamada bulundu: “Pirelli olarak en ileri teknik tahlilleri aramayı hep işimizin merkezinde konumlandırıyoruz. Sürdürülebilir mobilitenin tüm yeni biçimlerine odaklanmamız bizi, araba üreticilerinin lastiklerden giderek daha özelleştirilmiş performans gerektiren yeni elektrikli ve hibrit araçları için gelecekteki mümkün taleplerini öngörebilen teknolojilere yönlendiriyor.”

Lucid Motors Eserden Sorumlu Kıdemli Lider Yardımcısı ve Baş Mühendis Eric Bach, “Lucid Air, verimlilik ve performans açısından çığır açan bir teknolojiyi temsil ediyor. Yeni Pirelli HL lastikler de bu kriterleri yerine getirmemizin ayrılmaz bir modülünü oluşturuyor” diye konuştu.

Özel olarak geliştirilen bu P ZERO lastiklerde Pirelli Elect ve PNCS teknolojileri de sunuluyor. Pirelli Elect, menzili artırmak emeliyle düşük dönme direnci ve azamî konfor için daha az gürültü sağlıyor. Ayrıyeten, elektrikli şanzımanın anlık tork taleplerine karşılık veren tutuş için geliştirilen özel bir hamur ve batarya paketinin yükünü destekleyebilen bir yapı içeriyor. İç konforu daha da artırmak gayesiyle lastiğin içine yerleştirilen özel bir ses emici gereçten yararlanan PNCS teknolojisi ise olağanda aracın içine iletilecek hava titreşimlerini azaltmaya yardımcı oluyor. Bu sistemin yararları aracın hem içinde hem dışında hissedilebiliyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu