Şoförsüz araç EZ10 Turkcell Teknoloji Tepesi’nde sergilendi

İsveçli tüketici elektroniği şirketi Ericsson’un toplu taşımaya yönelik olarak geliştirdiği EZ10 isimli elektrikli otonom araç, bu yıl onuncusu düzenlenen Turkcell Teknoloji Zirvesi’nde iştirakçilerden büyük ilgi gördü. Ericsson Türkiye Genel Müdürü Işıl Yapan ve Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Ömer Barbaros Yiş ile birlikte yeni kuşak toplu taşıma aracını deneyimleme fırsatı bulan Habertürk’ten Yiğitcan Yıldız, elektrikli otonom toplu taşıma aracı hakkındaki bilgileri paylaştı.

Edinilen bilgiye nazaran Ericsson’un elektrikli otonom toplu taşıma aracı, tam şarj ile 100 kilometre uzaklık gidebiliyor. Araç, toplu taşımaya özel olarak inşa edilen otonom araç şebekesine bağlandığında 10 saat üzere bir müddette şarj ediliyor. Ericsson tarafından yapılan açıklama, aracın kullanıma hazır olduğu tarafında. Şu an için trafiğe kapalı alanlarda test edilmekte olan EZ10, yakın vakitte günlük toplu taşıma hizmetlerinde faal olarak kullanılmaya başlanacak.

EZ10 ile ilgili fikirlerini beyan eden Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Ömer Barbaros Yiş, “Dünyada en fazla öne çıkan yeni teknolojilerinden biri de hiç kuşku yok ki şoförsüz araçlar. Bilhassa 5G’nin hayata geçmesiyle birlikte şoförsüz araçlar büyük değer kazanacak. Şu anda dünyanın en çok kullanılan şoförsüz servis aracı unvanına sahip EZ10 Türkiye’de birinci sefer Teknoloji Zirvesi’yle görücüye çıktı.” şeklinde konuştu.

Başa dön tuşu