Sürücüsüz Tesla Otoparkta Ters Şeritte Giderken Görüntülendi

Tesla arabalara yeni eklenen bir özellik sayesinde bu arabalar, 60 metre mesafe içerisindeki sahipleri tarafından uygulama aracılığıyla çağrılabiliyor. Akıllı Çağırma adı verilen bu özellik kullanıldığında Tesla araba, içinde şoförü olmadan hareket ediyor ve şoförün pozisyonuna gidiyor. 

Eylül ayında tanıtılan bu özellik, birtakım yansılara yol açmıştı. Beşerler, özelliğin hem epey etkileyici hem de korkutucu olduğunu belirtmişti. Yeni özellik, kimi şahıslarca berbat maksatlı kullanılıyor hatta kendini ezmeye çalışanlar bile olduğu söyleniyor.

Çok da akıllı olmayan Akıllı Çağırma özelliği:

CBC Reports’ta yayınlanan videoda, bir otoparkta kendi kendine hareket eden bir Tesla görülüyor. Yanlış olan ise aracın takip ettiği şerit. Görüntüler Britanya Kolumbiyası'nda çekildi. 

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Tesla, insanların özelliği berbata kullanmasının ve bu yüzden ziyan görmelerinin kendi hataları olmadığını söyledi. Firmadan yapılan yazılı açıklamada, “Aracınızdan hâlâ siz sorumlusunuz. Aracınızı ve etrafını her vakit denetim etmeniz gerekir çünkü görüş alanı, her vakit manileri fark edemez” denildi. 

Yasal düzenlemeler yapılması gerekiyor:

Tesla'nın bu özelliğinden kanun koyucular da şad değil. Britanya Kolumbiyasıbölgesinin hükûmet takviyeli araba sigorta şirketi, yaptığı açıklamada bölgede şoförsüz araç teknolojisinin kullanılmasına izin verilmediğini söyledi. 

Otonom ve şoförsüz araçlar, şu anda federal maddelere uygun olarak Britanya Kolumbiyasıotobanlarına çıkış müsaadesine sahip değil” denilen açıklamada, bahsin tartışma yaratan bir durum oluşturduğuna dikkat çekildi. 

Aracın özelliğinin yanlış kullanıldığı ve Tesla otomobilin aksi şeritte seyahat ettiği manzaralar internette de paylaşıldı. Görüntüyü aşağıda izleyebilirsiniz. 

Sürücüsüz Tesla'nın aksi şeritte gittiği görüntü:

Başa dön tuşu