Porsche Taycan Turbo Menzili Belli Oldu

Porsche, Türkçe isimli elektrikli modeli Taycan ile bu piyasada da uzunluk göstereceğini ilan etmişti. Taycan Turbo’nun EPA (Çevre Muhafaza Ajansı) tarafından menzili açıklandı. Porsche aracın menzilinin 450 kilometreyi bulabileceğini söylemişti. EPA ise sayısı 323 kilometre olarak açıkladı. Öte yandan Porsche Avrupa test pistini kullanmıştı ve o pistte sayıların genelde daha yüksek çıktığı da biliniyor. 

Taycan’ın en değerli modeli olan Taycan Turbo S, EPA’da yapılan testlerde 320 kilometrenin altında kaldı lakin aracın menzili açıklanmadı. Öte yandan bu sayılar, Tesla Model S’nin 560 kilometreden başlayan menziline yetişmekte bir oldukça zorlanıyor.

Taycan Turbo'nun menzili hayal kırıklığı yarattı

Bir Porsche temsilcisi, otomotiv firmasının AMCI Testlerini kullandığını ve bu testlere nazaran Taycan Turbo’nun menzilinin 440 kilometre kadar olduğunu söyledi. Ayrıyeten EPA testlerine hürmet duyduklarını ve sonuçları da kabul ettiklerini belirttiler. 

Menzil aralığı elektrikli araçlar için yalnızca övünmekte kullanılan bir sayı değil. Elektrikli araç kesiminde müşterilerin en çok dikkat ettiği şeylerden birisi araçların menzili. Yapılan araştırmalarda menzil kısıtının insanların elektrikli araba kullanmasının önündeki en büyük engellerden biri olduğu ortaya çıkmıştı. 

Taycan menzilkine değil performansına güveniyor

Geleneksel otomobillerde 'az yaksın, çok kaçsın' diye söz edilen az yakma özelliğinin elektrikli arabalardaki yansıması menzil olsa da sonuçta Taycan bir Porsche ve tarihin rastgele bir periyodunda yakıt tasarrufu ile reklam yapan bir Porsche olmamıştır. Taycan modelinde de durum misal gözüküyor.  

Porsche Taycan Turbo, 260 kilometre en yüksek sürate, 670 beygir güce ve 0’dan 100’e 3 saniyede çıkabilme kapasitesine sahip. Aracın teslimatları ise bu yılın sonlarında başlayacak. 

Başa dön tuşu