Teknofest’te Milli İmkanlarla Üretilen Otomobiller Tanıtıldı

Türkiye Teknoloji Grubu Vakfı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın öncülüğünde gerçekleştirilen TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Şenliği, ülkemizin önde gelen kurum ve firmalarının da dayanak ve iştirakleriyle Atatürk Havalimanı’nda düzenleniyor. Aktiflikte, yerli ve ulusal olarak üretilen araçlar da sergileniyor. 

Festivalde stant açan kurumlar ve firmalar da kendi eserlerini sergiliyor. Bunlar ortasında en çok ilgiyi çekenlerden biri de alışılmış ki arabalar. Kimileri elektrikle kimileri da hidrojenle çalışan araçlar vatandaşlardan büyük ilgi gördü. Aktiflik iştirakçileri bu arabalarla bol bol fotoğraf çektirmeyi de ihmal etmedi. 

Yerli Araba Gen ™-480 dikkat çekti

İkitelli Organize Sanayi Bölgesi’nde üretilen yerli ve ulusal elektrikli araç ™-480 de TEKNOFEST’te tanıtıldı. 

Yazılımı, motoru üzere neredeyse bütün bileşenleri yerli imkanlarla üretilen prototip, vatandaşlardan da büyük ilgi gördü. Yalnızca bataryası dışarıdan alınan aracın ulaşabildiği en yüksek sürat 180 kilometre olurken, tam dolu şarjda aracın menzilinin 400 kilometreye ulaştığı belirtildi. Buna ek olarak arabanın kablosuz irtibat sistemi, park freni, sürat sabitleyici, dokunmatik ekran gibi pek çok özelliği bulunuyor. 

Otomobil hakkında açıklamalar yapan Gen Araba Ar-Ge Yöneticisi Nail Hoş, yerli imkanlarla üretilen arabanın %100 elektrik gücü ile çalıştığı bilgisini verdi. Araç hakkında açıklamalar yapan Hoş, “Üzerindeki motor, motor şoförü, yazılımlar, aklınıza gelen bütün aygıtlar yerli olarak geliştirilmiş. Yüzde 100 yerli araç diyebilirim, bataryaları hariç, maalesef bataryaları şu an için yurt dışından tedarik ediyoruz lakin onları da ileride yerlileştirme çalışmalarımız olacak” sözlerini kullandı. 

2014 yılından beri elektrikli araba üzerine çalışmalarının devam ettiğini belirten Hoş, aracın bir yılda üretildiğini söyledi. Arabanın gördüğü ilgiden de şad olduklarını belirten Hoş, “Teknofest'te de insanların ilgisi hayli ağır, bilhassa genç arkadaşların ilgisi ağır. Biz de gururluyuz, zira genç kardeşlerimize Türkiye'de bu türlü şeylerin yapılabildiğini gösteriyoruz. O yüzden memnunuz biz de.

Festivalin sloganı 'milli teknoloji hamlesi'. Biz de ulusal imkanlarla geliştirilmiş, öz sermayesi büsbütün Türk olan, mühendisleri büsbütün Türk olan, neredeyse her modülü Türkiye'de üretilmiş olan bir aracı getirdik burada sunuyoruz, halkımızla buluşturuyoruz. Beşerler nitekim şaşırıyorlar, bunu burada mı yaptınız diye. Biz de bunu insanlara yavaş yavaş tanıtacağız. İnşallah bütün Türkiye bizim aracımızı tanıyacak kısa vakit içerisinde.” açıklamasını yaptı. 

2021 yılında seri üretime geçmeyi planladıklarını belirten Hoş, araca 7 milyon dolar masraf edildiğini söyledi. 

Yarı Otonom Sürüş Takviye Modülü, TEKNOFEST’te birinci sefer görüntülendi

ODTÜ Teknokent’te geliştirilen ve kendi kendine direksiyon hakimiyeti sağlama özelliğine sahip olan ‘Yarı Otonom Sürüş Takviye Modülü’ de şenlik alanında yerini aldı. 

Yapay zeka kullanılan ve kendi kendini denetim edebilen sistem, şoföre muhtaçlık duymadan direksiyon hakimiyetini sağlıyor. Sistem, marka ve model farkı olmadan her araçta kullanılabiliyor. 

Sistemi geliştiren firma olan Gears’ın kurucusu Baran Tunç, sistemin şimdi Ar-Ge basamağında olduğunu ve yol testlerinin başlamadığını söyledi. Tunç, “Modülü aktive ettiğiniz vakit araç kendi kendine yönetim edebiliyor, şeridinde kalıyor, önündeki araca nazaran suratını ayarlayabiliyor, dur-kalk yapabiliyor. Bunun dışında oluşan tehlikelere tepki gösterebiliyor ve bir insanın verdiği reaksiyon müddetinin yaklaşık 4 katı kadar süratli tepki gösterebiliyor.” derken, aracın gelecek yıl düzey 2’den düzey 3 otonoma geçeceğini söyledi. Tunç,  “Şu an araç, bulunduğu şeritte seyrini devam ettirebiliyor. Düzey 3'e çıktığı vakit şerit değiştirip etrafındaki nesneleri de algılayabiliyor. Böylelikle 360 derece algıyla manzara işlemeyle daha kabiliyetli bir otonom sürüş yapabiliyor.” diyerek ortadaki farkı da açıkladı. 

Araç, yol testlerinde başarılı olması durumunda herkes tarafından alınabileceği fiyatlarla piyasaya sürülecek. 

İstanbul Üniversitesi öğrencilerinden hidrojenle çalışan araç

İstanbul Üniversitesi öğrencilerinin kurmuş olduğu “Hidroist” isimli grup, hidrojen güçlü araçlarıyla fuarda yer aldı. 

Ekip üyesi Samet Özçadıroğlu, “Hidrojen gücüyle çalışan bir araç yapıyoruz. Aslında aracımız elektrikli ancak biz elektriği bir bataryadan kullanmak yerine hidrojenden elde ederek kullanıyoruz.” derken, bunun sebebini de elektrik üretmenin de bir doğal kaynak harcaması olarak açıkladı. Özçadıroğlu, “Fabrikalar havayı çekerek hidrojeni basitçe ayrıştırabiliyor. Elektriği üretmek için kaynak harcamak yerine, ‘hidrojen bu kadar kolay üretilebiliyorken neden biz onu kullanmayalım?’ diye düşünüyoruz.” dedi. 

Çadıroğlu ayrıyeten aracın uzun vadede 5 kişilik ve büsbütün yerli bir hale gelmesini istediklerini açıkladı.

Otonom Formula Student arabası büyük ilgi gördü

İstanbul Teknik Üniversitesi öğrencilerinin kurmuş olduğu İTÜ Racing ekibi, memleketler arası olarak düzenlenen ve dünya çapında en değerli öğrenci yarışlarından olan Formula Student için geliştirdiği sistemi fuarda sergiledi. 

Sistemin tanıtımını ise üniversitede Makine Mühendisliği kısmında okuyan 4. sınıf öğrencisi Ünsal Uslu yaptı. Uslu, hedeflerinin hem performanslı yarış otomobilleri yapmak, hem de gelişen ve değişen dünyada otonom teknolojilerini geliştirmek olduğunu, Türkiye’yi bu alanda temsil etmek istediklerini söyledi. Genç mühendis, derslerinden arta kalan vakitte araçla ilgilendiklerini ve ileride aracı hazır kit olarak satışa sunabileceklerini belirtti. 

Başa dön tuşu