Tesla, Arabasını Hackleyebilene 500 Bin Dolar Ödül Verecek

Tesla üzere yüksek oranda internete bağlı araçlar, yeni özellikler getiren güncellemeleri almak gibi avantajlara sahip ancak çeşit özellikleri sebebiyle dijital hücumlara açık hâle gelebiliyor. Geçmişte hackerların araçları uzaktan denetim ettiği, dijital düz kontaklar yaptığı haberleri ortaya çıkmıştı.

Dolayısıyla bu çeşit araçlar için ekstra güvenlik tedbirleri almak elzem hâle gelmişti. Tesla da araçlarının güvenliğini artırmak ve ne kadar sıkı çalıştığını göstermek için klâsik Pwn2Own etkinliğinde Model 3 sistemine sızabilen hackerlara para mükafatı vermeyi öneriyor.

Tesla, Pwn2Own etkinliğinde daha evvel de ödül dağıtmıştı:

Tesla, Kanada’nın Vancouver kentinde düzenlenen Pwn2Own 2019 etkinliğinde aracın sistemine, aracın bilgi cümbüş merkezi tarayıcısı vasıtasıyla sızmayı başaran iki güvenlik araştırmacısını Tesla Model 3 ile ödüllendirmişti. Amat Cama ve Richard Zhu’dan oluşan Fluoroacetate grubu, tarayıcıdaki JIT yanlışından faydalanmışlardı. Hackerlar, bu sayede aracın donanımındaki kodu imha etmiş ve ekranda bir bildiri göstermeyi başarabilmişti.

Şirket, mart ayında düzenlenecek olan etkinlikteyse ödül olarak otomobilin yanı sıra para mükafatı de verecek. Aracın güvenliğini kırmayı başarabilenler, Model 3’ün yanı sıra 500 bin dolara kadar para ödülünün de sahibi olacak.

Para mükafatı, iki farklı katmana ayrılmış durumda ve hack sürecinin zorluğuna nazaran değişiklik gösteriyor. En yüksek katmandaki mükafatı alabilmek için hackerların sisteme radyo alıcı, Wi-Fi, Bluetooth ya da modemden girerek karmaşık hack süreçleri gerçekleştirmesi gerekiyor. Bir ya da iki alt sistemlerdeki kodları imha edebilenler ise 400 bin dolar ve 100 bin dolarlık mükafatların sahibi olacaklar.

Başa dön tuşu