Tesla Araçları Yakında Ciddi Ciddi Konuşacak

Elektrikli araçların bu kadar tanınan olmasında öncü olan Tesla, hepimizin bildiği üzere yapay zekaya değer veriyor. Şirket bundan iki yıl evvel yapay zeka grubunu yönetmesi için Andrej Karpathy’i işe aldı ve o vakitten beri de yapay zeka konusunda grubunu genişletmeye devam etti.

Tesla’nın yapay zekayı kullandığı en bariz yer elbette otonom sürüş sağlamaktı. Ancak şoför dostu araçlar üreten şirket, yapay zeka teknolojisini elektrikli araçların birçok farklı noktasına da entegre etmek istiyor. Buna, Tesla’nın hava durumunu tespit etmek için geliştirdiği hudut ağı bir örnek olarak verilebilir. 

Konuşan ve osuran Teslalar geliyor:

Tesla CEO’su Elon Musk, Tesla araçlarında çok daha düzgün sesli komut özellikleri sağlayabilmek için daima limitleri zorluyor. Elon Musk’ın bugün attığı tweet ise sesli komutun da ötesinde artık insanla konuşabilen bir Tesla’yı gösteriyor. Elon, tweet’ini ‘Eğer istiyorsanız Teslalar yakında beşerlerle konuşacak. Bu gerçek video.’ yazısıyla paylaştı.

Elon Musk’ın paylaştığı görüntüde bir Tesla Model 3’ün adeta araç dışındaki beşerlerle konuştuğu görülüyor. Autobot mu Decepticon mu bilemeyiz, lakin bu görüntü bizi biraz ürkütmedi değil. Kaldırımda dururken bir Tesla’nın yanınızdan geçerken size durduk yere görüntüdeki kelamı söylediğini düşünün: ‘Ordan bakıp durma, atla.’

Bu tweet’inin akabinde Elon Musk, Transformers’ta bile hiçbir robotun yapamadığı şeyi Tesla’ların yapacağını belirten bir açıklama daha yazdı. Musk, Tesla’ların osurabileceğini söyledi. Aslında araçlarına korna sesi olarak osuruk ve keçi sesi ekleyen bir adamdan bunu beklememek olmazdı.

İşin esprisi bir yana, Elon Musk’ın üzerinde çalıştığı yeni sistem tahminen de geleceğin Tesla ekosisteminin bir gösterimi olabilir. Yeniden de, Tesla araçlarının daha ne kadar garip özelliklere sahip olacağını bize vakit gösterecek.

Başa dön tuşu