Tesla, Çin’de Üretilen İlk Otomobilleri Teslim Etti

Tesla, Çin'de bulunan Gigafactory 3'te ürettiği ilk arabaları sahiplerine teslim etti. Tesla'nın, Şanghay'daki fabrikasında ürettiği 15 adet Model 3 otomobili, şahsen fabrika çalışanları satın aldı. Şirket daha evvel, otomobilleri 25 Ocak'taki Çin Yeni Yılı'ndan önce teslim etmek istediğini açıklamıştı.

Çin'de üretilen otomobillerin ithal modellere nazaran çok daha uygun fiyatlı olduğu, şirketin maliyetlerini düşürdüğü ve arabalarda daha yerli üretim bileşenler kullandığından fiyatların daha da düşürülebileceği belirtildi. Arabaların teslim edilmesi, Tesla'nın ABD dışında kurduğu birinci fabrikası için bir dönüm noktası. Fabrikanın teslimatları hızlandırmaya ve şirketi ABD ile Çin ortasındaki süregelen ticaret savaşının dışında tutmaya yardımcı olacağı umuluyor.

Tesla, ABD dışında birinci sefer araç üretip sahiplerine teslim etti

Fabrikada üretilen Standart Range Plus Model 3'ler sübvansiyonlardan evvel 355.800 yuana (yaklaşık 50.000 dolar) satılırken, ülkeye ithal edilen modeller şu anda 439.000 yuandan (yaklaşık 63.000 dolar) başlıyor. Gelecek yıl fiyatların daha da düşeceği ve Tesla'nın yerli üretim bileşenler kullanarak fiyatları yüzde 20'ye kadar azaltacağı bildirildi.

Tesla, 2018'de üçüncü Gigafactory'sini kurmak için mutabakat imzalamıştı. Gigafactory 3, ABD'nin Nevada ve Buffalo bölgelerinde kurulan ilk iki fabrikanın akabinde ülke dışında kurulan birinci fabrika oldu. Şirket, bu yılın ocak ayında Şangay fabrikasının inşasına başladı ve ekim ayına kadar deneme emelli araç ürettiğini açıkladı. Tesla, Model 3 arabaların üretiminin ekim ayında başladığı fabrikada yıllık 250 bin araç üretmeyi hedefliyor.

Başa dön tuşu