Goodyear’in havasız lastikleri ilk olarak otonom toplu taşıma araçlarda kullanılacak

Goodyear, havasız lastiklerin kullanımına dair kesimdeki öncü uygulama için Local Motors, Beep ve Jacksonville Ulaştırma Dairesi ile iş birliği yapacak.

Goodyear, dalında öncü bir uygulamayla geliştirdiği havasız lastik (NPT) ve lastik düzeneğiyle, Jacksonville Ulaştırma Dairesi (JTA) ile iş birliğiyle kent içinde otonom ulaşımı destekliyor.

Goodyear ve Local Motors tarafından son üç yıldır Goodyear test tesisleri ve öteki platformlarda test edilen havasız lastikli Olli minibüs modeli yük, sürat ve dayanıklılık üzere birçok performans amacına ulaşmayı başardı.

Goodyear 2019’da havasız lastik uygulamalarını karayolu testleri üzerinde ağırlaştırırken, Local Motors ile iş birliğini artırmaya başladı. Bu test sürecinin havasız lastikler hakkında daha fazla bilgi sağlamasıyla birlikte, havasız lastikler sürdürülebilir, bakım gerektirmeyen ve daha sağlam eser seçenekleri sunabilecek. Daha düşük sürat ve daha az değişken hareket yollarıyla kent içi ulaşım, alternatif lastik tasarımı için ülkü bir test ortamı sağlıyor.

Jacksonville Ulaştırma Dairesi’nden tecrübeye dayalı bilgiler toplayacak olan Goodyear ve Local Motors, sürüş konforu, gürültü ve öteki değişkenler hakkında bilgi edinmeye çalışacak.

Goodyear havasız lastik programı üst seviye yöneticisi Michael Rachita, mevzu hakkında şunları söyledi: “Hareketlilik gelişimini sürdürürken, lastiklerin hareket etme biçimimizi dönüştürebileceğini ve alternatif havasız dizaynların bilhassa yeni ortaya çıkan otonom ulaşım bağlamında ülkü tahlil olacağını düşünüyoruz. Hareketliliği geliştirmenin yollarını aradığımızı ve önümüzdeki on yılın sonuna kadar büsbütün sürdürülebilir ve bakım gerektirmeyen lastikleri piyasaya sürmeye hazırlandığımızı göz önünde bulundurduğumuzda, bu durum değerli bir dönüm noktası niteliğinde.”

Jacksonville Ulaştırma Dairesi CEO’su Nathaniel P. Ford Sr. şu tabirlerde bulundu: “Jacksonville Ulaştırma Dairesi olarak, bu yenilikçi ve sürdürülebilir teknolojiyi Otonom Araç Test ve Öğrenme programımıza dahil etmekten gurur duyuyoruz. Bu iş birliği, Jacksonville’in otonom araçla ulaşım tahlilleri geliştirme konusunda toplu taşıma dalına nasıl öncülük ettiğinin çok sayıda örneğinden biri.”

Sınıfının en yeterli yazılım ve teknoloji tahlil ortaklarıyla yaptıkları testlerin, kent ortamında otonom platformların kullanımına hazır olma konusunda önder olmalarını sağladığını söz eden Beep CEO’su Joe Moye, şunları söyledi: “Goodyear havasız lastik üzere öbür yeniliklerin provasını yapmak üzere Test ve Öğrenme programının kapsamını genişletme fırsatı yakalamak heyecan verici. Ulaşımın mevcut halini ileri taşımanın yolu bu üzere yenilikçi tahlillerden geçiyor.”

Local Motors şirketinin Lideri Vikrant Aggarwal ise şunları söyledi: “Olli üzere otonom araçların bakım masraflarını azaltması ve emniyetli bir biçimde çalışması gerekiyor. Goodyear’ın havasız lastikleri, bakım takımlarına daha az iş bırakırken, yolculara sessiz ve istikrarlı bir sürüş sunmak üzere geliştiriliyor. Havasız lastikler, önümüzdeki yıllarda bölümde standart hale gelebilir.”

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Başa dön tuşu