Tesla Model 3, İki Ülkede En Çok Satan Otomobil Oldu

Otomobillerin satış sayıları; 'lüks otomobiller', 'elektrikli otomobiller', 'SUV araçlar' üzere alt başlıklarda bedellendiriliyor ve son yıllarda Tesla markalı araçların, dâhil olduğu listelerde zirvelere tırmandıkları görülüyor. Doğal satış sayılarını tüm arabaları dâhil ederek karşılaştıran istatistikler de yayınlanıyor ancak geçmişte bu listelere elektrikli olmayan tanınan modeller damga vurduğu için Tesla'yı listelerde pek görmüyorduk. 

Otomotiv sanayisinde trendin elektrikli otomobillere kayması, birçok araba üreticisini de bu alana yatırım yapmaya itti ama Tesla üzere şirketlerin daha evvelden bu alana yatırım yapmış olmak üzere bir avantajı vardı. Bu avantaj, üstte bahsettiğimiz listelere de yansımaya başladı hatta o denli ki Tesla'nın Model 3 isimli aracı, iki ülkede en çok satan otomobil oldu. 

Tesla Model 3, Hollanda'da rakiplerine büyük fark attı:

~2019 yılında Hollanda'da en çok satan 5 otomobil

Clean Technica'nın yayınladığı istatistiklere nazaran Hollanda'da geçtiğimiz yıl 29.922 adet Tesla Model 3 satıldı. Bu aracın en yakın rakibi 12.920 adetle Volkswagen Polo olurken listede birinci beş, bu araçlardan sonra Ford Focus, Volkswagen Golf ve Kia Niro ile tamamlandı. 

Tesla Model 3, Norveç'te de en çok satan araba oldu:

~2019 yılında Norveç'te en çok satan 5 otomobil

Tıpkı Hollanda'da olduğu üzere Norveç'te de birinci sırayı Tesla Model 3 aldı. 2019 yılında 15.683 adet satan aracın akabinde gelen modellerse Volkswagen Golf (çoğunlukla e-Golf), Nissan LEAF, Audi e-tron ve BMW i3 oldu. Norveç'te satılan araçlara bakıldığında elektrikli arabalara geçişin bu ülkede hızlandığını söylemek mümkün.

Elbette açıklanan bu satış sayıları, günümüzde yollarda en çok bu arabaları göreceğimiz manasına gelmiyor ama listelerde elektrikli araçların akaryakıtlı araçlara nazaran öne çıkıyor olması, gelecek ismine umut verici. Yerli arabamız TOGG'un da büsbütün elektrikli bir araç olduğunu düşününce bu geçişin ülkemizde de birkaç yıl içerisinde hızlanacağını söyleyebiliriz. Rekabetin satış sayılarına nasıl yansıyacağını önümüzdeki süreçte daima birlikte göreceğiz.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu