Tesla Model 3’ün Maliyeti Düşürüldü Menzili Arttırıldı

Karbon salınımının çokça tartışıldığı şu günlerde büyük araba firmalarının elektrikli arabalara yönelmeye başlaması çok da sürpriz bir strateji değil. Elektrikli otomobil denilince de akla birinci olarak Elon Musk’ın CEO’su olduğu Tesla geliyor.

Elektrikli araçlar, gezegenimizin geleceği için çok değerli olsa da hala geliştirilmeleri gereken noktalar bulunuyor. Avusturyalı bir mühendislik firması da elektrikli arabalar ortasında epeyce tanınan olan Tesla Model 3’ü, daha uzun menzilli fakat daha düşük maliyete sahip halde üretebileceklerini sav etti.

Daha uzun menzilli Tesla Model 3

Obrist Powertrain’in Obrist Mark II ismini verdiği Tesla Model 3 Plug-in Hybrid modeli, batarya paketi ve ek olarak ön bagaja monte edilmiş akaryakıt motoru sayesinde 1.000 km menzili destekleyecek. Şirket, bugünün elektrikli araçlarının ortalama bir tüketici için tamamlanmamış altyapıya, yetersiz menzile ve yüksek maliyete sahip olduğunu sav etti.

Şirket, tüm bunların çok fazla para harcamadan etrafa müspet bir tesir bırakan HyperHybrid güç transfer düzeneği tahlili için bir ilham kaynağı haline geldiğini söyledi. Şirket, aracın maliyet ve menzil limitlerinde değişiklik yapabilmek için Tesla Model 3’ün 2.710 yanma odası temelli 50 kWh bataryasını, 18.650 yanma odalı 17,3 kWh batarya ile değiştirdi. Bu sayede aracın tartısından tasarruf edildi. Şirket, ayrıyeten iki silindirli akaryakıt motorunu da aracın ön bagajına yerleştirdi.

Aracın maliyet tarafına bakıldığında 17,3 kWh sistem için 2231 dolar, motor için 1339 dolar ortaya çıkıyor. Sistemin toplam maliyeti ise 3.571,04 dolar ki bu, kWh batarya modülünün maliyetinden %55 daha ucuz olduğu manasına geliyor.

Obrist, araç için birinci lisans mutabakatını ekim ayında imzalamıştı ve ikinci bir muahedenin da yakın bir gelecekte olması bekleniyor. Avusturya’da bulunan şirketin planı, birinci HyperHybrid aracını 2023 yılında satışa sunmak. Aracın isminin ne olacağı ise şimdi açıklanmadı.

Tabii Tesla Model 3’ün bataryasını daha ufak ve hafif bir modülle değiştirip araca ufak bir motor eklemek farklı bir konsept üzere dursa da tüm bunlar, üstte da bahsettiğimiz elektrikli araçların kıymetini kaybediyor. Bu araçla birlikte Tesla’da sahip olunan akaryakıt almamak ve tabiata karbon salmamak üzere avantajlar ortadan kalkıyor.

Başa dön tuşu