Ford’dan hırsızlığı önleyen anahtar

Ford, relay box aygıtlarına karşı geliştirdiği yeni anahtar sistemi ile araba sahiplerinin artık araçları için endişelenmemesi gerektiğini ve kendilerini inançta hissedeceklerini açıkladı.

Ford’dan hırsızlığı önleyen anahtar

Bu inançlı anahtar sistemi kanısı, 2017 yılında İngiltere’de iki kişinin yaşadığı bir konuttan Mercedes-Benz marka bir arabanın yalnızca 60 saniye içerisinde çalınması ile ortaya çıktı. Aracın çalınması sırasında en çok dikkat çeken nokta, arabası çalan hırsızların araca rastgele bir fizikî ziyan vermemesiydi. Güya hırsızlar anahtarla arabası çalıştırıp gitmişlerdi. Camlarında en ufak bir zorlama ya da kırık tespit edilemeyen aracın elektronik sistemine müdahale edildiği ortaya çıktı.

Relay box nedir?

Güvenlik vazifelileri yaptıkları araştırmalar sonucunda hırsızların, aracın güvenlik sistemini relay box isminde bir aygıtla etkisiz hale getirdiklerini açıkladılar. Hırsızların bu süreci gerçekleştirmek için aracın yanına relay box adındaki aygıtla yaklaşmaları kâfi oluyor. Aygıt konutun içinde yer alan araba anahtarının sinyallerini kendi üzerine çekiyor ve anahtarsız olarak araç içine girmeyi sağlayan sistem devreye giriyor. Sistem güya otomobile ilişkin anahtarı araca yakın bir aradaymış üzere algılayarak kapılarını otomatik olarak açıyor. Relay box ismindeki bu aygıt çok güçlü bir sisteme sahip ve aracın kapılarını açabilecek sinyalleri toplaması için yalnızca konutun yakınlarında bulunması kâfi oluyor.

Otomobil üreticilerinden Ford bu can sıkıcı probleme yeni bir tahlil geliştirdiğini duyurdu. Firma tarafından yapılan açıklamalarda geliştirdikleri yeni anahtar ile bu sorunun ortadan kaldırılacağı belirtildi.

Yeni anahtar relay box hücumlarını nasıl durduruyor?

Ford yetkilileri tarafından yapılan açıklamalarda, üretilen bu yeni anahtarın içerisinde yer alan hareket sensörü sayesinde, anahtar 40 saniye boyunca hareketsiz kaldığında kendini uyku moduna alıyor. Sonuç olarak anahtarsız giriş için aracın anahtarından yayılan sinyal kesiliyor ve relay box üzere sinyal yönlendirici aygıtlar rastgele bir sinyal algılayamıyor. Firmanın üretimini yaptığı yeni Fiesta ve Focus modelleri ile bazı bölgelerde kullanıcılarına sunulan Ford’un bu yeni anahtarı araç tarafından 2 metrelik uzaklıktan algılanabiliyor. Başka araba üreticileri de bu sorunun varlığından hayli rahatsızlar. İlerleyen günlerde öbür araba üreticilerinden de bu meseleye yönelik çalışmalar yapılması bekleniyor.

Başa dön tuşu