Tesla Model X, Euro NCAP Testlerinden Başarıyla Geçti

Tesla Model X, güvenlik testlerinden aldığı puanlarla elektrikli araçlar ortasında yerini sağlamlaştırmaya devam ediyor. Model X, 2017’de NHTSA’nın güvenlik testlerinden muvaffakiyet ile geçmişti.

Euro NCAP’ın güvenlik testinde Model X’in son sürümü kullanıldı. Model X, Euro NCAP’ın güvenlik testlerinden de geçerek Avrupa standartlarında bir araç olduğunu kanıtlamış oldu. Model X, Euro NCAP’ın testlerinden muvaffakiyet ile geçerek “öne çıkan araç” ismini hak etti.

Euro NCAP’ta gerçekleştirilen Model X güvenlik testi hakkında yapılan açıklamada, Model X’in Model 3’ün akabinde Güvenlik Yardımı testinden yüzde 94’lük bir muvaffakiyet kazandığı açıklandı. Model X’in kazandığı bu muvaffakiyet, Euro NCAP’ın güvenlik testinde kazanılmış en büyük başarılardan biri. Model X’in son sürümü, yetişkin yolcuların korunmasında yüzde 98’lik bir muvaffakiyet gösterdi. 

Yetişkin yolcular için yüzde 98’lik bir muhafaza sağlayan Model X, çocuk yolcular için yüzde 81’lik bir müdafaa sağlıyor. Model X, kendi kabinindeki yolcular için önemli bir güvenlik sağlarken, etraftaki yayalar içinde yüzde 72 oranında bir müdafaa sağlıyor. 

Model X’in güvenlik testi ile ilgili olarak Euro NCAP’tan yapılan açıklamada, çarpışma testinde Model X’in ön kısmının sabit kaldığı açıklandı. Model X’in ön kısmının sabit kalması, farklı yaşlarda ve uzunluklardaki yolcuların Model X’de inançta kalmasını sağlıyor. 

Model X’e yandan çarparak uygulanan testlerde ise araç yolcuların korunmasında ciddi bir başarı gösterdi. Araca geriden yapılan çarpma testlerinde ise aracın koltukları yolcuların ziyan görmesini engelledi. Euro NCAP, aracın çatı direncini ölçmek için yaptıkları test sırasında kendi makinelerini kırdıklarını da açıklamalarına eklediler. 

Tesla Model X aracının yolcularına yüksek güvenlik sağladığı örneklerde geçmişte gözlendi. Tesla Model X kullanıcıları, geçirdikleri kazalar sırasında araçlarının kendilerini ve ailelerini koruduklarını daha evvel açıklamışlardı. 

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu