Tesla Sahiplerine Güncellemeler İçin Beklenmedik Faturalar

Sıfır bir Tesla araba hiç de ucuz değil. En ucuz Tesla Model 3'ün fiyatı 40 bin dolardan başlıyor. Bütün bunlar bir yana, Tesla kullanıcıları hiç satın almadıkları bir şeyin bedelini ödemekle yükümlü kılındığında, önemli bir sıkıntıyla karşı karşıyayız demektir.

Yazar Nassim Taleb'in öfkeli tweetleri bu durumu gözler önüne serdi. Taleb'in attığı tweetlere nazaran, müellif hiç yapmadığı uygulama içi satın almaların bedelini ödemekle yükümlü kılındı. Müellife nazaran güncellemeler cep telefonu tarafından cebindeyken yapıldı ve bu güncellemelerin bedeli 4 bin doların üzerindeydi.

Taleb, Musk'ın karşılığını beğenmedi

Nassim Taleb, Tesla müşteri hizmetleri temsilcisinden yardım alamayınca kızgınlığını Twitter'da lisana getirmeye karar verdi. Müşteri hizmetlerine nazaran, tüm araç güncelleme uygulamaları satın alımları nihai ve geri ödemesiz. Halbuki Taleb, kendisinin bu türlü bir satın almaya niyet bile etmediğini belirtti. 

Tweetlerinde Elon Musk'ı da etiketleyen Taleb'e karşılık yeniden Musk'tan geldi. Tesla'nın sahibi, sorunun halledileceğini belirtirken geri ödemelerin elektronik olarak ve müşteri hizmetleri aracılığıyla kolay kolay alınabileceğini kaydetti. Sorun burada kapanabilirdi ancak o denli olmadı. “Siyah Kuğu” ve “Skin in the Game” üzere çok satan kitapların muharriri Taleb, Musk'ın ferdî müdahalesini beğenmedi. Taleb, kendisi işini hallederken başka insanların adil bir halde geri ödemelerini almamalarını kabul etmeyeceğini bildirdi.

Yakın vakitte bir öteki Tesla araç sahibine de şoförsüz kullanım ve hızlanma artırma güncellemeleri nedeniyle 9 bin 700 dolar fatura kesildiği belirtiliyor. Onaysız güncelleme nedeniyle fatura kesilen aracın sahibine geri ödeme yapılıp yapılmadığı bilinmiyor, ayrıca bu kişi ünlü olmadığı için Elon Musk'ın direkt müdahalesi de olmadı. Araç sahiplerine, şayet binlerce dolar masraf istemiyorlarsa araç menüsündeki güncelleme seçeneklerinden Tesla bu sorunu çözene kadar uzak durmaları tavsiye ediliyor.

Başa dön tuşu