Tesla Semi’nin Ne Zaman Üretileceği Belli Oldu

Elon Musk’ın sahibi olduğu elektrikli araba üreticisi Tesla, Kasım 2017’de düzenlediği görkemli aktiflikte, şu anda uzayda bir yerde yol alan Roadster spor arabasının yanı sıra, Semi isminde bir elektrikli kamyonet tanıtmıştı. Fütüristik tasarımı ile dikkatleri üzerine çeken kamyonet, dorsesiz 0’dan 100 kilometreye yalnızca 5 saniyede çıkabiliyor.

ABD’li şirketin, geçtiğimiz günlerde Tesla Semi için 5 bin dolarlık rezervasyon bedelini ödeyen müşterilerine attığı e-posta sızdırıldı. Kelam konusu e-postada, yüzde 100 elektrikli kamyonetin sonlu üretimine 2020'nin ikinci yarısında başlanacağı söz ediliyor. Esasen Tesla Semi için açıklanan birinci çıkış tarihi 2019’un sonlarıydı. Tesla, ne kadar kelam konusu vakit çizelgesini kaçırsa da, şayet ortaya tatmin edici bir araç koyarsa bu rötarı bir halde unutturabilir.

Tesla Semi, 800 kilometreden fazla menzile sahip olacak:

Tesla CEO'su Elon Musk, Semi'nin Model 3’e güç veren motorlara dayanan dörtlü bir motor ünitesi ile donatılacağını açıklamıştı. 800 kilometreden daha fazla menzile sahip olması beklenen elektrikli kamyonet, yalnızca 40 dakikalık bir şarj ile 650 kilometreden fazla yol gidebilecek.

Tesla Semi'nin kokpiti:

Bunun üzere daha birçok özelliğe sahip olan Tesla Semi, muhakkak şirketin portfolyosundaki en güzel araçlardan biri olma potansiyeline sahip. ABD'deki kamyon segmenti hayli geniş; fakat Semi’nin rakiplerine, daha doğrusu klasik kamyonlara göre değerli avantajları bulunuyor.

Şimdiden UPS'ten Walmart'a, Pepsi'den DHL'ye kadar dünyadaki birçok dev firma Tesla Semi için sıraya girdi bile. 2020’nin ikinci yarısında üretileceği tabir edilen elektrikli kamyonetin, sahiplerine ne vakit ulaştırılacağını önümüzdeki devirde öğreneceğiz.

Başa dön tuşu